16 Октомври, 2019
0.0171

Ден по страшниот земјотрес во Драч: Се сруши таванот, не можев да стигнам до децата

Објавено во: Балкан 22 Септември, 2019

По вчерашниот земјотрес во Драч, Албанија денес ништо не е исто. Граѓаните се уште се надвор и се плашат да влезат во своите домови.

 Најсилиот потрес се случи вчера во 16 часот, со јачина од 5,8 степени според Рихтер, 13 километри северно од Драч, а по него следуваше уште еден, со јачина од 5,3 степени. Епицентарот беше во Јадранското море.

Цела Албанија го почувствува потресот, како и Црна Гора и Македонија. Вчера веднаш на местото пристигна претседателот Илир Мета, а премиерот Еди Рама го одложи службеното патување на Њујорк за да се види со жителите во погодените области. Засега има околу 70 полесно повредени, повеќе од 100 куќи се оштетени, автомобили и неколку згради и патишта. За среќа, нема човечки жртви.


Целиот текст прочитајте го на Машки магазин.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Макрон не се откажува од реформите, а Рама вели дека ново сонце ќе изгрее

(ВИДЕО) Макрон не се откажува од реформите, а Рама вели дека ново сонце ќе изгрее

НАЦИ-СКАНДАЛ БО БУГАРИЈА: Бојко Борисов побара итна оставка

НАЦИ-СКАНДАЛ БО БУГАРИЈА: Бојко Борисов побара итна оставка

Пицула кажа која земја од регионот следна ќе се приклучи на ЕУ

Пицула кажа која земја од регионот следна ќе се приклучи на ЕУ

ВУЧИЌ ЗАГРИЖЕН: Белград побарал Западот да не ги поддржува Албанците во нивните „болни цели“

ВУЧИЌ ЗАГРИЖЕН: Белград побарал Западот да не ги поддржува Албанците во нивните „болни цели“

Дендиас: Преспанскиот договор треба да се толкува

Дендиас: Преспанскиот договор треба да се толкува

ВОНРЕДНА СРЕДБА: Шокантна одлука на Православната грчка црква за украинската

ВОНРЕДНА СРЕДБА: Шокантна одлука на Православната грчка црква за украинската

(18+) МОРБИДНА ГЛЕТКА НА МЕСТОТО НА ЗЛОСТОРОТ: Момче обесено, девојка во локви крв во Србија

(18+) МОРБИДНА ГЛЕТКА НА МЕСТОТО НА ЗЛОСТОРОТ: Момче обесено, девојка во локви крв во Србија

Заев; Следниот состанок со Вучиќ и Рама на 10 ноември во Охрид

Заев; Следниот состанок со Вучиќ и Рама на 10 ноември во Охрид

Заев и Рама рано по сабајле кај Вучиќ

Заев и Рама рано по сабајле кај Вучиќ