30 Ноември, 2020
0.0219

Денеска на скопскиот аеродором пристигнува помошта од НАТО во борбата со Ковид-19

Објавено во: Македонија 30 Октомври, 2020

На скопскиот аеродором денеска ќе пристигнат 60 респиратори како донација од НАТО за справување со последиците од пандемијата на Ковид-19. Ќе ја примат министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, министерот за надворешни работи Бујар Османи и министерот за здравство Венко Филипче

Донацијата од Доверителниот фонд на Алијансата е вредна 1,4 милиони евра, а министерот Филипче веќе изјави рече дека помошта ќе да биде дистрибуирана меѓу јавните здравствени установи во согласност со потребите, експертизата и бројот на пациенти кои се лекуваат.

Министерот додаде дека помошта пристигнѕва кога Македонија се соочува со многу силен бран на вируси, што е состојба што значително ги оптеретува сите сегменти на здравствениот систем.

НАТО при посетата на премиерот Зоран Заев во Брисел на 8 октомври веже соопшти дека ќе испрати нов пакет помош кој вклучува 60 респиратори и друга неопходна опрема за борба против вирусот. 


Можеби ќе ве интересира

МЗ: Новиот ковид центар „Мала Богородица“ ќе почне да хоспитализира пациенти кога приватните болници ќе потпишат договор со ЦУК

МЗ: Новиот ковид центар „Мала Богородица“ ќе почне да хоспитализира пациенти кога приватните болници ќе потпишат договор со ЦУК

Oваа болест не е наивна, порача владиката Петар

Oваа болест не е наивна, порача владиката Петар

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Нема патување во Грција до 14 декември

Нема патување во Грција до 14 декември

90 филма од програмата на Мобил филм фестивал бесплатно достапни преку платформата Cinesquare.net

90 филма од програмата на Мобил филм фестивал бесплатно достапни преку платформата Cinesquare.net

ЕКСЛУЗИВНО: Како изгледа новиот ковид центар во поранешната болница „Мала Богородица“, дозвола за работа се уште нема

ЕКСЛУЗИВНО: Како изгледа новиот ковид центар во поранешната болница „Мала Богородица“, дозвола за работа се уште нема

Блокирана партиската сметка на ВМРО-ДПМНЕ

Блокирана партиската сметка на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алијанса и Алтернатива со 3.000 амандмани за да не можат пратениците да гласаат онлајн

ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алијанса и Алтернатива со 3.000 амандмани за да не можат пратениците да гласаат онлајн