24 Март, 2019
0.3223
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

ДЕВЕТТА УМЕТНОСТ: Давор Драмиќанин и Игор Јовчевски стрип уметници кои имаат што да ни кажат

Објавено во: Стил 06 Ноември, 2018

Деветта уметност - вака најчесто ги нарекуваат цртежите кои со неколку збора раскажуваат големи приказани. Стриповите се уникатна уметност заради посебното спојување на визуелниот и литературниот начин на создавање на приказните кои често се пренесуваат и на филмското платно. Оваа единствена форма на уметност на хартија секогаш била многу повеќе од филмски хит.  За деветтата уметност кај нас поразговаравме со Давор Драмиќанин, стрип - сценарист и со Игор Јовчевски стрип – цртач и илустратор,  момците кои го создадоа првиот македонски суперхерој – АЈВАРМЕН. 

Игор и Давор, веројатно се едни од ретките пасионирани читатели, но и собирачи на стрипови. Тие со години се дружат со стриповите имаат бројни колекции кои постојано ги надополнуваат.  Еве што велат тие за тоа колку стрипот се чита кај нас, колку тинејџерите се запознени со оваа култура, но и даваат предлози за задолжителна стрип - лектира.

„Стрипската уметност можеби не е исто раширена како во некои подобри времиња, но сепак е присутна. Предноста е што последниве 10 години ги имаме најдобрите стрипски филмови (а сите знаеме која машинерија е филмската индустрија и како напаѓа од сите страни), па тоа помага во приближување на тие ликови до помладите фанови.“ , открива Давор a целиот текст читајте го на Хаштаг.мк тука.

Можеби ќе ве интересира

Сите жени на Никола Груевски

Сите жени на Никола Груевски

(ФОТО) Шекеринска и сопругот на концерт на Бреговиќ

(ФОТО) Шекеринска и сопругот на концерт на Бреговиќ

(ФОТО) Одамна си забранив било какво планирање: Васко од К-15 ужива со сопругата во Австралија

(ФОТО) Одамна си забранив било какво планирање: Васко од К-15 ужива со сопругата во Австралија

ПРАЗНИК СО МНОГУ ОБИЧАИ: Вистинската причина зошто денес се слават Младенци

ПРАЗНИК СО МНОГУ ОБИЧАИ: Вистинската причина зошто денес се слават Младенци

Децава се среќни само зашто работат: Приказната за „Амбрела“, првиот локал кој вработува лица со попреченост

Децава се среќни само зашто работат: Приказната за „Амбрела“, првиот локал кој вработува лица со попреченост

Кони Маркова: „Имав 12 години кога за прв пат почувствував страв и згрозеност“!

Кони Маркова: „Имав 12 години кога за прв пат почувствував страв и згрозеност“!

Не можев да бирам, ама среќна сум што те имам!

Не можев да бирам, ама среќна сум што те имам!

Сакам да танцувам во спотовите на нашите пејачи: Интервју со Цако

Сакам да танцувам во спотовите на нашите пејачи: Интервју со Цако

Пуштете го другиот да биде победник, а Вие имајте сопствен мир

Пуштете го другиот да биде победник, а Вие имајте сопствен мир