14 Јуни, 2021
0.0234

ДИРЕКТОРКАТА НА ГАК, Д-Р. ЈОВАНОВСКА: Младата жена што почина не е родилка и не е точно дека и се пресечени цревата

Објавено во: Македонија 11 Мај, 2021

На Клиниката за абдоминална хирургија починала млада, 33-годишна пациентка, која во текот на вчерашниот ден поради комплицинарана операција од Клиниката за Гинекологија и акушерство била префрлена таму.

По реакциите на социјалните мрежи дека станува збор за родилка на која и биле пресечени цревата наместо папочната врвка, директорката на ГАК, д-р. Викторија Јовановска, која ја извршила операцијата и е посочена како виновник за смртта на младата жена, за Слободен печат вели дека станува збор за дезинформации.

– Многу жалам за изгубениот млад живот. Но, не е вистина дека се работи за родилка и дека наместо папочна врвка и биле пресечни цревата. Пациентката дојде на операција поради огромен миом во мала карлица, со рапиден раст во последните месеци. Воопшто не беше лесен случај, пациентката претходно била оперирана од пленоктомија, односно и била извадена слезинката. Јас од човечки побуди, токму поради брзиот раст на туморот ја внесов пациентката на операција во време кога имавме редуциран програм на клиниката, рече во изјава за „Слободен печат“ директорката на ГАК, Викторија Јовановска.

Инаку, уште вчера ГАК излезе со соопштение во кое информираат дека по добиените информации од Дигестивна хирургија за комликациите и лошиот исход на пациентката, под итно се состанала Комисијата за контрола на квалитет при ЈЗУ ГАК – Скопје и ја разгледала целата документација од приемот до исписот на Клиниката за дигестивна хирургија.

„Комисијата заклучи дека пациентката е лекувана и третирана по сите протоколи, под висок стручен надзор, заради нејзината претходна состојба и дека е постапено со лекување и третман за високоризични пациенти. Комисијата за контрола на квалитет при ЈЗУ ГАК ќе се состане повторно по добивање на судско-медицинскиот наод. ЈЗУ У ГАК-Скопје изразува длабоко сочувство до семејството на починатата пациентка за нивната голема загуба“, се посочува во соопштението од Гинеколошко-акушерската клиника.

Можеби ќе ве интересира

Филипче: Првата трансплантирана пациентка целосно се опоравува, а вториот пациент е на Oдделот за интензивна нега

Филипче: Првата трансплантирана пациентка целосно се опоравува, а вториот пациент е на Oдделот за интензивна нега

Србите и Турците најбројни туристи во април

Србите и Турците најбројни туристи во април

НЕ БИЛО ТОЧНО: Македонци уште не можат да патуваат во Германија туристички

НЕ БИЛО ТОЧНО: Македонци уште не можат да патуваат во Германија туристички

Досега 4.502 Македонци примиле вакцина против коронавирусот во Врање

Досега 4.502 Македонци примиле вакцина против коронавирусот во Врање

САМО ТРОЈЦА ОД СКОПЈЕ И ЕДЕН ПРИЛЕПЧАНЕЦ - имаме четворица заболени од ковид, и за жал, еден починат

САМО ТРОЈЦА ОД СКОПЈЕ И ЕДЕН ПРИЛЕПЧАНЕЦ - имаме четворица заболени од ковид, и за жал, еден починат

ПАДНА ДОГОВОР: Судиите ќе добиваат повисоки плати од годинава

ПАДНА ДОГОВОР: Судиите ќе добиваат повисоки плати од годинава

Србите од утре до 15 август нема да плаќаат патарина во Македонија

Србите од утре до 15 август нема да плаќаат патарина во Македонија

Сакаа да го уништат девојчето за забава: Врсничкото насилство во Македонија запрепастува

Сакаа да го уништат девојчето за забава: Врсничкото насилство во Македонија запрепастува

ПРОФЕСОРОТ ТРАЈКОВСКИ ПРЕДУПРЕДУВА: Навреме да се порачаат ПЦР реагенси за индискиот сој

ПРОФЕСОРОТ ТРАЈКОВСКИ ПРЕДУПРЕДУВА: Навреме да се порачаат ПЦР реагенси за индискиот сој