21 Октомври, 2021
0.0713

Доктор Шеклер ги разреши дилемите: Оваа вакцина е многу поотпорна на Делта сојот, најдобра заштита е микс од вакцини

Објавено во: Балкан 23 Септември, 2021

Пред околу еден месец, во Србија официјално започна вакцинацијата со третата таканаречена „засилувачка“ доза, чија цел е да се зајакне човечкиот имунолошки систем и да се запре ненадејниот раст на инфекцијата на сојот Делта.

Иако некои експерти дадоа совети за тоа како да се одлучат за третата вакцина, сепак постои сомнеж меѓу луѓето која комбинација ќе даде најдобар краен резултат.

Д -р Миланко Шеклер, виролог и микробиолог на Ветеринарниот институт во Краљево, детално објасни зошто е поборник за мешање на вакцините, и како различните дози влијаат на имунолошкиот систем.

Многу луѓе ми испратија резултати од антитела по примањето на третата доза од иста вакцина, а исто така и различни вакцини во споредба со претходните две. Тие го измерија титарот на антитела пред и потоа по вакцинацијата и ми испратија со добра намера да го имам, да можам да го видам и да бидам корисен. Морам да признаам дека бев пријатно изненаден од тоа колку всушност луѓето се покажаа исправни во овој пример, дека имаат волја да помогнат во целата оваа ситуација - вели д -р Шеклер.

Тој забележува дека врз основа на овие резултати, факт е дека мешањето на вакцините дава многу подобар резултат.

- Резултатите во кои имав увид покажаа дека е добиено многу убаво ниво на заштита, во огромен број случаи во овие комбинации на различни вакцини. Значи, се покажа дека нивоата на заштита се повисоки отколку по примањето на истата вакцина како и во претходните две дози - вели д -р Шеклер.

Шеклер верува дека не е грешка да се избере иста вакцина како трета доза како и во претходните две.

- Секое зголемување на нивото на заштита со вакцинација, а не инфекција, е најсигурниот начин да го подигнете нивото на вашата заштита, така што ќе бидете многу побезбедни, да не се заразувате, а доколку се заразите, треба да помине многу поблаго - вели Д -р Шеклер.

Д -р Шеклер понатаму вели дека практиката сега покажала дека комбинациите на вакцини се „здрави“.

- Факт е дека ефикасноста на два Фајзери во практични услови е 39%, што значи дека 61 од 100 луѓе ќе се заразат, се разбира со многу поблага клиничка слика. Тоа не значи дека Фајзер воопшто е лоша вакцина, но две исти дози само ќе ги зголемат истите антитела - објаснува тој.

Д -р Шеклер се осврна и на изјавите за време на воведувањето на третата доза и посочува дека имало „играње“ за тоа дека е штетно, бидејќи некои не ја добиле ниту првата.

- Изјавата „не ти треба трета доза затоа што многумина не ја земаа ниту првата“ нема основа. Ова воопшто не значи дека третата доза е опасна, непрофесионална и бескорисна, но значи дека некои земји немаат вакцини. Во тој случај, СЗО треба да најде начин да им обезбеди на тие земји вакцини и да не кажува лаги дека третата доза е опасна - објаснува д -р Шеклер.

Борба против имунолошкиот систем

Д -р Шеклер објасни како всушност работат вакцините во телото на многу јасен сликовит пример.

- Примената на третата доза е иста како кога имате фудбалски тим на теренот. Ако му дадете на вашиот тим три исти вакцини, вие секогаш ја зајакнувате истата стратегија, така на пример со три исти дози секогаш го зајакнувате неговото лево крило, додека со различни дози, го зајакнувате неговото десно крило и центар и всушност го зајакнувате целиот тим. Тоа е едноставна работа, еден фудбалски тим не може секогаш да ги добие сите натпревари со иста стратегија, мора да има многу поголема разновидност за резултатите да бидат добри, како што е тука - вели д -р Шеклер.

Тој посочува дека истата вакцина всушност зајакнува само еден вид антитела.

- Ако користите иста вакцина, постојано ја зајакнувате истата работа, зајакнувате еден вид антитела до бесвест. На пример, Фајзер го подобрува протеинот S, и со три дози го подобрува само тој тип на антитела. Додека од друга страна, „Спутник“ има три вида антитела кон протеинот С, а потоа е поефикасен и неговата ефикасност е 83 проценти, што е речиси двојно од онаа на „Фајзер“. Кинеската произведува неколку видови антитела. Тоа го прави протеинот С на протеинот Н и другите делови на вирусот, бидејќи е комплетна компанија за вируси, објаснува д -р Шеклер и додава дека тоа прави поразновидна и посложена одбрана, што е повеќе изненадувачки за вирусот, па затоа е полесно да се порази 

DR ŠEKLER RAZREŠIO DILEME: Ova vakcina je mnogo manje otporna na Delta soj, najbolja zaštita je miks cepiva


фото: Printscreen/RTS

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка