20 Октомври, 2018
0.3370
    ALK 8129.21    0.97%     BESK 9474    -0.27%     CEVI 1000    0%     FERS 61933.45    4.96%     GRNT 829.62    1.98%     KMB 5199.83    0.93%     KVAS 14056    0%     MPOL 319    10%     MPT 47735.31    1.74%     MTUR 4817.17    2.49%     OHB 6549.95    1.87%     OKTA 4842.37    3.03%     RMDEN09 98    0%     RMDEN10 97.1    1.89%     RMDEN12 97    -0.1%     RZLV 64.5    -0.42%     RZUS 120    2.56%     SBT 2303.81    3.6%     STB 1149.67    2.33%     STBP 1100    0%     STIL 135    1.12%     TEL 288    2.86%     TKVS 5350    8.08%     TNB 14700    2.38%     TPLF 824.9    9.99%     TTK 1173.93    0.46%     UNI 2300    -0.46%

Долго топло лето

Објавено во: Колумни 15 Септември, 2018

Летово ќе потрае,а дали ќе биде топло или не, сеедно.Скопските долгогодишни искуства покажуваат дека доаѓа период на пријатно и подносливо време(изутрина и навечер свежо,а преку ден за мерак).

Се сеќава ли по некој на култната серија „Долго топло лето“ со ликовите Бен Квик и Клара од втората половина на 60-те.Скопје беше празно во времето на емитувањето,а Рој Тинис беше најомилениот актер за кого се пишуваше и се раскажуваа бајки.Ние дремевме како мисири на корзо и чекавме објектите на нашето интересирање да се појават во непрегледните редици по “Маршал Тито“ и пред “Кооператива“.Газдарицата Вида дури отвори и кафеанче што го нарече по популарниот јунак...во секое време беше полно.Играниот филм со истиот наслов по делото на Вилијам Фокнер со Пол Њумен и Орсон Велс помина меѓу скопските пасионирани филмаџии скоро незабележано.

А нив ги имаше безброј.Познавав една дружина со која многу сакав да се гледам кај “Јоле и Почу“, а и кај „Сута“.Тие живо расправаа за се што беше поврзано со живите слики.Ме оставаа често подзинат од вчудовидување.....тие ги знаеја актерите што беа означени со најситните букви на одјавните шпици на кастингот,знаеја и кој е сценарист,кој ја компонирал музиката,а кој е сценографот....за Оскари и Кански победници да не збориме.

Посетата на кино претстави за нас беше нешто како абоненција,ако не секој ден, секој втор бевме у кино,а во саботите и неделите неретко и по двапати на ден.„Колку пута си го глеал Бал на вода“ беше нешто како квиз прашање за некого за да видиш со кого си имаш работа кога станува збор за оваа скопска занимација-одење у кино.За волја на вистината познавав луѓе што го гледале филмот со Естер Вилијамс и над дваесет пати!За уметничко пливање немавме ич абер,а за податокот дека актерката била и олимписка првенка во пливање на покусите патеки малку кој знаеше.Можеби музиката на Ксавиер Хугат и Хари Џемс и неговиот оркестар беше репер,зашто веднаш почнаа да се свират нумери по игранките,кој знае?

Во времето кога нашите сограѓани масовно одеа во летните кино-бавчи  мојата генерација немаше доволно години за посета во вечерните часови,а сега дојде време да нема ниедно кино под отворено.....не тврдам изричито!!!!!!Првото кино на отворен простор што многумина од постарата генерација го паметат е Кино без пари.Цело лето можеше да се видат луѓе со столчиња во рацете како приквечер итаат кон Офицерски.Имено на sидот од двокатницата до палатата Мацура,карши кино Младина имаше бело варосан простран екран на кој од Домот, низ еден прозорец се прожектираа филмови.Седнати кој на столчето донесено од дома,кој на тротоар,а кој на гола земја подзинати гледаме во подвижните слики,а тонот пуштен до даска(не знам зошто).Жанрот се знае:советски воени филмови од штотуку завршениот воен судир од светски размери и по некој југословенски,партизански.Напамет ги знаевме филмовите „Татнежот на тенковите“ и„Не окреќи се сине“ и уште по некој и точка...Со време се пробија и филмови од други подрачја,главно американски,француски,мексикански и малку подоцна индиски и германски.

Но,да продолжам со сеќавањата на летните кино доживувања...одраснавме и почнавме и навечер во летните месеци да “идеме у кино„.Се чини дека главно летно кино беше „Летна позорница“ во рамките на подоцнежниот Луна парк, каде што царуваше Толе Воле,дебармаалска фудбалска икона и се и сешто,демек главен во забавниот детски парк и киното.Тие што немаа пари претстави гледаа од дрвјата околу киното.Неретко по некој од овие гледачи треснуваше на земја од невнимание или од занесеност по филмот.А како да ни си занесен кога пред тебе се подсоблекува Брижит Бардо во„Парижанка“ или прекрасно ти пее Сарита Монтиел во „Продавачката на синолички“.

Не помалку популарна беше Балкан Бавча кај сегашниот Дом на АРМ. Кај го има тоа глеаш филм, а од кафеаната во продолжение се шири мирисот на ѓакониите од скарата што ги нудат Миле Румунец и тајфата келнери. Филмовите главно каубојски, криминални и по некој љубовен (кинаџиска класификација преземана од тапакарошите Невзат, Гозила  и Џемс). Истиот мерак и во Дом на градежни. Чоче кине карти на влезот, а подоцна те служи во бавчата со прекрасен поглед на Плоштад Слобода. Најмалку одевма во кино бавчата на Работнички дом иако беше на убаво место у сам центар (поинтересно ни беше во затворената кино сала каде што со Мице Дискџокеј место да гледаме филмови до изнемоштеност слушавме музика...но зато друг пат). Филмови гледавме и по домчињата-како што ги викавме што ги имаше скоро секое скопско маало, кај што имаше и игранки, приредби, но и партиски состаноци.... такви беа времињата!!!!
Мојсо Мојсовски

Можеби ќе ве интересира

САД отвораат фронт против Русија и Кина во Европа

САД отвораат фронт против Русија и Кина во Европа

Кога Вардар беше река

Кога Вардар беше река

Му подготвуваат ли на Путин доживотно лидерство?

Му подготвуваат ли на Путин доживотно лидерство?

Ќе се најде ли јунак?

Ќе се најде ли јунак?