03 Јуни, 2020
0.0417

ДРАМАТИЧНО И ВО ГРЦИЈА: Имаат стотина заразени од коронавирусот

Објавено во: Балкан 11 Март, 2020

10 нови случаи на коронавирус има во Грција, а бројката се искачи на 99 заразени. 

Од нив 95 се Грци, а четворица се странски државјани.

Од 99. лица, 68 се во домашна изолација, 29 се хоспитализирани во болници во Атина, Солун, Патра и на Лезбос, а двајца се на Одделенијата за интензивна нега, пренесе МИА.

Грчкиот министер за здравство Василис Кикиљас, вчера информираше  дека се одложува работата на сите приватни и државни градинки, училишта, универзитети во следните 14 дена. 

На целиот Балкан се шири коронавирусот, и расте бројот на заразени. Во соседна Албанија има и смртен случај. Попладнево стигна веста дека 66-годишна Бугарка е првата која почина од коронавирусот во земјата. 

Ситуацијата станува драматична, а Македонци кои патуваат од Италија не можат да се вртатат дома, затоа што не ги пуштиле на српската граниа. 

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата