27 Септември, 2021
0.0243

ДУИ има свои услови за избор на новиот обвинител

Објавено во: Македонија 25 Јули, 2019

Обвинителот на новото обвинителство да се избира со Бадентер, бараат од Демократската Унија за интеграција. 

Пратеничката група на ДУИ бара обвинителот на новото споено обвинителство Советот на обвинители да го избира со двојно Бадентерово мнозинство. Во однос на резервата што беше искажана за предлогот на премиерот Зоран Заев обвинителката Вилма Русковска да биде прв човек на обвинителството, претеникот Артан Груби вели дека немаат резерва. 

„Работа на Советот на обвинители е да избира обвинител, не е работа на Ахмети, Груби, Џафери. Па зашто да не е и Албанец новиот обвинител“, вели тој. 

Груби појасни дека барањето за Бадентер на темелат на претходното решение кога обвинителот на СЈО, Катица Јанеца беше избрана со такво, двојно мнозинство.

„Сега бараме интервенција во новиот закон за Јавно обвинителство,  а тоа му го соопшти Али Ахмети и на еврокомесарот Јоханес Хан. За оваа бараме поддршка од сите партии, особено од албанската опозиција“, рече Груби. 

Од ВМРО-ДПМНЕ Владимир Панчевски го спомнаа како човек кој би можел да биде наследник на Катица Јанева. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот

Скопјанки се уапсени на Прешево поради лажирање на вакцинација во Врање

Скопјанки се уапсени на Прешево поради лажирање на вакцинација во Врање