16 Јули, 2024
0.0245

„ДВАЈЦАТА СЕ ЧУДНА ДВОЈКА, ЕДНИОТ Е БУЦКАСТ И НАСМЕАН, ДРУГИОТ МНОГУ СЕ МУРТИ“: Аналитичарот на „Гардијан“ за односите меѓу Путин и Ким Јонг Ун

Објавено во: Свет 20 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

„И двајцата се диктатори, злобни, брутални и неодговорни на различни начини. И двајцата ја направија својата животна мисија да го соборат глобалниот поредок изграден по 1945 година, пркосејќи им на САД. И двајцата се санкционирани, исфрлени и донекаде заплашени од западните земји, пишува во анализа за Гардијан, странско-плитскиот аналитичар на Обсервер, Сајмон Тисдал.

Тие стравови најверојатно ќе се интензивираат по самитот во Пјонгјанг, и симболични и суштински.

Лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун – крупниот – и рускиот Владимир Путин – слабиот – имаат заедничка цел: да го зацврстат своето место во антизападниот, антидемократски сојуз кој наводно го претставува „новиот светски поредок“ што се протега од Кина до Иран.

Како и повеќето светски лидери, Путин, доминантниот партнер во чудната врска, не обрнуваше внимание на Ким пред руската инвазија на Украина пред две години. Сето тоа се промени со почетокот на војната.

Тоа беше подарок за Ким. Неговата идеја за меѓународна дипломатија е да се заканува со цел да се стекне со моќта што инаку му недостига. Нејзините напори во голема мера се вртат околу пробното истрелување на балистички ракети со долг дострел, способни да го погодат западниот брег на САД (како и Јужна Кореја и Јапонија), како и развојот и минијатуризацијата на нуклеарните бомби и боеви глави на Северна Кореја.

Сепак, по пропаѓањето на мировниот настан на Доналд Трамп со Ким во Ханој во 2019 година, преговорите со Вашингтон и неговите партнери за нормализација на односите, укинувањето на санкциите и денуклеаризацијата на Корејскиот полуостров целосно се заглавени.

Ким го донесе очигледниот заклучок и го промени курсот. Тој е целосно посветен на оската Москва-Пекинг. Сега тој го поддржува Путин  во Украина.

Во јули 2022 година, Северна Кореја ги призна окупираните од Русија марионетските републики Доњецк и Луганск. И, според владите на САД и Јужна Кореја, Ким и дал на Русија десетици балистички ракети - остатоци од некои, наводно, биле пронајдени во регионот Харков во Украина - и над 11.000 контејнери со муниција, со милиони артилериски гранати.

За возврат, или така веруваат западните земји, Путин му помага на Ким да ја унапреди својата нуклеарна, ракетна и вселенска технологија.

Оваа растечка врска е за многу повеќе од оружје. Путин ова го изјави во написот објавен од севернокорејските државни медиуми.

„Ќе развиеме алтернативни трговски механизми кои не се контролирани од Западот и заедно ќе се спротивставиме на нелегитимните еднострани ограничувања (санкции)“, напиша тој.

„Истовремено, ќе изградиме архитектура на еднаква и неделива безбедност во Евроазија (и покрај) американскиот притисок, уцена и воени закани.

Укинувањето на санкциите стана руска специјалност од 2022 година. И во оваа област нуди опиплива помош. Откако со години ги поддржуваше меѓународните санкции против нуклеарната програма на Пјонгјанг во Советот за безбедност на ОН, Русија почна да става вето за построги мерки и мониторинг по Украина.

Наместо тоа, Путин и Ким негуваат „нераскинлива врска на соборци“.

Путин веројатно мисли дека сето ова е многу паметно. Всушност, неговите политики во Пјонгјанг одразуваат одреден степен на очај со значителни потенцијални негативни страни.

Додека некои големи земји кои треба да знаат подобро, како Индија, Бразил, Саудиска Арабија и Јужна Африка, продолжуваат да седат на оградата на Украина, на минатонеделниот мировен самит во Швајцарија имаше огромен консензус дека Русија дејствува незаконски и дека треба да се повлече.

Иако никогаш не би го признал тоа, Путин е изолиран дипломатски, а во помала мера и економски, во штетна мера. Во изминатите години, идејата дека на Русија (а пред тоа и на Советскиот Сојуз) ѝ е потребна поддршката од сиромашната Северна Кореја, би се смеела. Но сега не. Тоа, исто така, кажува нешто за слабоста на фалената руска индустрија за оружје и воена економија што толку многу се потпира на увезените гранати.

Данас.рс

Можеби ќе ве интересира

Ракот на дојка однесе уште една жртва, моја врсничка: Лила порачува – „Редовните прегледи се најважни и не оставајте ништо за утре“

Ракот на дојка однесе уште една жртва, моја врсничка: Лила порачува – „Редовните прегледи се најважни и не оставајте ништо за утре“

ИСПЛИВА БИЗАРНАТА ЈАХТА НА КИМ ЏОНГ УН - Има огромен базен и два големи тобогани

ИСПЛИВА БИЗАРНАТА ЈАХТА НА КИМ ЏОНГ УН - Има огромен базен и два големи тобогани

Температурата на морето во Будва е 28,1 степен, највисока во последните 10 години

Температурата на морето во Будва е 28,1 степен, највисока во последните 10 години

КРАЛОТ ЧАРЛС И КРАЛИЦАТА КАМИЛА ИТНО ЕВАКУИРАНИ - откриена опасност, но се работело за лажна тревога

КРАЛОТ ЧАРЛС И КРАЛИЦАТА КАМИЛА ИТНО ЕВАКУИРАНИ - откриена опасност, но се работело за лажна тревога

ТРАМП ОТКРИ ШТО МУ ГО СПАСИ ЖИВОТОТ - погледнете која е причината што тој е се уште меѓу нас, направил нешто што не го прави вообичаено

ТРАМП ОТКРИ ШТО МУ ГО СПАСИ ЖИВОТОТ - погледнете која е причината што тој е се уште меѓу нас, направил нешто што не го прави вообичаено

СО ТЕЛОТО ГИ ЗАШТИТИЛ ЌЕРЌАТА И СОПРУГАТА ОД КУРШУМИТЕ: Ова е човекот кој на митингот на Трамп почина како херој

СО ТЕЛОТО ГИ ЗАШТИТИЛ ЌЕРЌАТА И СОПРУГАТА ОД КУРШУМИТЕ: Ова е човекот кој на митингот на Трамп почина како херој

ИМ СЕ ИСЛАТЕШЕ ЛИ „ЕКСПЕРИМЕНТОТ“: еве колку наплати Венеција од воведувањето на таксата за туристи

ИМ СЕ ИСЛАТЕШЕ ЛИ „ЕКСПЕРИМЕНТОТ“: еве колку наплати Венеција од воведувањето на таксата за туристи

ДАЛИ БЕЗБЕДНОСТА И НА ПУТИН Е ВО РИЗИК? Стигна реакцијата на Москва по обидот за атентат на Трамп: „Се прави сè што треба да се направи“

ДАЛИ БЕЗБЕДНОСТА И НА ПУТИН Е ВО РИЗИК? Стигна реакцијата на Москва по обидот за атентат на Трамп: „Се прави сè што треба да се направи“

КАМПАЊАТА НА ТРАМП ИМА НОВА ЛЕГЕНДАРНА ФОТОГРАФИЈА: Демократите сега остануваат со помалку „политички кислород“

КАМПАЊАТА НА ТРАМП ИМА НОВА ЛЕГЕНДАРНА ФОТОГРАФИЈА: Демократите сега остануваат со помалку „политички кислород“