29 Септември, 2023
0.0258

ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ОПШТИНА ЗВЕЧАН: Ни порачуваат или да одиме во Србија или да одиме во затвор

Објавено во: Балкан 01 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Да се ​​формираше Заедница на српски општини (ЗСО), немаше да дојдеме во оваа ситуација, вели екс претседателот на општина Звечан, Драгиша Миловиќ. 

Тој денеска изјави дека инцидентите на северот од Косово можеа да се избегнат ако постоеше добра волја. Вели дека пораките на францускиот претседател Емануел Макрон и на американскиот амбасадор Џефри Ховениер се охрабрувачки, пренесува „РТ Балкан“.

Миловиќ  се здоби со повреди во инцидентите кои се случија деновиве во Звечан. Тој изрази жалење што реториката во Приштина не оди во насока на смирување на тензиите и нагласи дека граѓаните мора да останат смирени затоа што мирниот отпор е најсилното оружје што го имаат.

„Вистината е на наша страна, на своја земја сме, од друг ништо не сме зеле. Мора да се бара политичко решение“, рече Миловиќ.

Вели дека косовците им порачуваат или да одат во Србија или да одат во затвор. 

Претседателот на Српската листа Горан Ракиќ во изјава за медиумите објасни дека КФОР вчера одговорил на неговото барање за зголемување на присуството на војници на повеќе локации за да се спречи евентуална ескалација на ситуацијата. Припадници на КФОР има кај црквата, на влезот во градот, кај училиштето. Пред неколку дена имаше судири во Звечан, при што беа ранети најмалку 52 Срби, но и припадници на КФОР. Србите бараат формирање на ЗСО и косовските специјалци да се повлечат од северот. Западот повика на деескалација и ги осуди приштинските власти. 

Можеби ќе ве интересира

Претреси во Косово и во зградата во која живеел Милан Радоичиќ: Оклопни возила и специјалци на терен (ВИДЕО)

Претреси во Косово и во зградата во која живеел Милан Радоичиќ: Оклопни возила и специјалци на терен (ВИДЕО)

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година

ЗАПАДЕН БАЛКАН МЕЃУ ПОЛИТИКАТА, ЕКОНОМИЈАТА И ЕУ: Отстранувањето на бариерите е заеднички сон на сите земји, но колку е тоа реално?

ЗАПАДЕН БАЛКАН МЕЃУ ПОЛИТИКАТА, ЕКОНОМИЈАТА И ЕУ: Отстранувањето на бариерите е заеднички сон на сите земји, но колку е тоа реално?

СЕ ОБИДОА ДА ЈА СПАСАТ ИМПЕРИЈАТА, НО СЕПАК БАНКРОТИРАА: „Кралот на Дормео“ во неволја, тажна судбина за работниците

СЕ ОБИДОА ДА ЈА СПАСАТ ИМПЕРИЈАТА, НО СЕПАК БАНКРОТИРАА: „Кралот на Дормео“ во неволја, тажна судбина за работниците

ГИ ЗАКОПАЛ ВО ДВОРОТ: Босански лекар ги користел коските на жртвите од војната во БиХ за плански операции

ГИ ЗАКОПАЛ ВО ДВОРОТ: Босански лекар ги користел коските на жртвите од војната во БиХ за плански операции

„Фајненшл тајмс“ пишува дека БиХ треба да се ослободи од сепаратистичкиот Додик пред да влезе во ЕУ

„Фајненшл тајмс“ пишува дека БиХ треба да се ослободи од сепаратистичкиот Додик пред да влезе во ЕУ