09 Јуни, 2023
0.0270

ЕКСПЕРТИ ЗА СОСТАНОКОТ ВО ОХРИД: Еу покажа дека нема легитимитет!

Објавено во: Балкан 20 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Претседателот Александар Вучиќ на јавноста и ги претстави деталите од планот за имплементација на договорот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина за кој се разговараше во Охрид.

Од голема важност е што формирањето на ЗСО е приоритетна обврска, рече претседателот, како и што Европскиот совет ќе процени колку е направено од планот за имплементација. Претседателот подвлече дека во Охрид не потпишал никакви документи.

За нас е важно не само да зависиме од добрата волја на Приштина, што е позитивна промена, туку и од тоа колку сме подготвени да направиме одредени работи кога станува збор за европскиот пат, вели претседателот.

Тој рече дека не не интересира планот на Ахтисари, туку дека ЗСО мора да се формира според веќе потпишаните договори.

За можниот исход од настанот во наредниот период, гости на утринската програма на телевизија Курир беа Перко Матовиќ, од Центарот за национална политика и д-р Мина Зиројевиќ, од Институтот за компаративно право.

Зиројевиќ најпрвин кажа која точка била најважна од разговорите во Охрид:

-Тоа е токму ЗСО, бидејќи народот на Косово мора да има заштита, пред се на сопствениот живот. Важно е и враќањето на раселените, пронаоѓањето на исчезнатите... Нема доверба или понатамошна соработка доколку не се врати меѓународната доверба, односно меѓу два народа. Јас лично не верувам во Европската комисија, ниту во способностите на ЕУ, особено по договорот од Минск. Она што ми дава надеж дека ќе се формира ЗСО е присуството на Америка, која сама има легитимитет да го направи сето ова.

Матовиќ рече дека бриселскиот договор и лажните ветувања за формирање на ЗСО се само шеги на Западот за да добие време.

- Кога се формираше Бриселскиот договор, тие рекоа дека ќе ја формираат ЗСО во најкраток временски период, а тоа ќе биде токму влевање доверба да продолжат со преговорите. Но, не само што не се почитуваше Бриселскиот договор и не беше формирана ЗСО десет години, туку со употреба на сила врз српскиот народ, неколкупати беа направени обиди да се изнуди решение кое без согласност на Белград, би биле донесени од некои Срби од Косово и Метохија кои се под контрола на тамошниот режим. Тоа се големи бељи на Западот – рече Матовиќ, а потоа продолжи:

- Ние сме во таква позиција што мораме да преговараме со ЕУ. Исто така, мора да се договориме затоа што ако не се договорат со нас, тоа ќе го направат без нас. Тие ќе ја спроведат својата волја, затоа е подобро да се обидеме да бидеме таму, но не треба да имаме илузии дека имаме партнер во ЕУ или дека сакаат нешто добро за нашиот народ. Видовме дека го туркаат проектот за поделба на нашата држава.

Извор: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

Вјоса Османи: Вучиќ на повеќето состаноци е вистински крал на драмата

Вјоса Османи: Вучиќ на повеќето состаноци е вистински крал на драмата

Дали Курти ќе прифати Заедница на српски општини?

Дали Курти ќе прифати Заедница на српски општини?

Момчиња истепале дете од Кина во српско училиште, тоа донело нож

Момчиња истепале дете од Кина во српско училиште, тоа донело нож

Косово да им попушти на Србите или ќе трпи последици

Косово да им попушти на Србите или ќе трпи последици

НА КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ НАДЕЖ ЗА ЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Еве што велат блаканските метеоролози

НА КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ НАДЕЖ ЗА ЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Еве што велат блаканските метеоролози

ОТКРИЕНО Е ЗОШТО КОСТА К. ГАЃАЛ ЗАЧУДУВАЧКИ ПРЕЦИЗНО - користел специјално направен пиштол, еве која е додатната опрема

ОТКРИЕНО Е ЗОШТО КОСТА К. ГАЃАЛ ЗАЧУДУВАЧКИ ПРЕЦИЗНО - користел специјално направен пиштол, еве која е додатната опрема

ОД БАЈОНЕТ ДО АМЕРИКАНСКИ „ГЕТЛИНГ“:Србите враќаат ретко оружје во акцијата за разоружување

ОД БАЈОНЕТ ДО АМЕРИКАНСКИ „ГЕТЛИНГ“:Србите враќаат ретко оружје во акцијата за разоружување

КУРТИ ЗА СРЕДБАТА СО ЕСКОБАР И ЛАЈЧАК: Не добив никаков ултиматум

КУРТИ ЗА СРЕДБАТА СО ЕСКОБАР И ЛАЈЧАК: Не добив никаков ултиматум

Во пукање во Сомбор има ранети

Во пукање во Сомбор има ранети