03 Јуни, 2020
0.0443

ЕРДОГАН ЈА ПРОВОЦИРА ГРЦИЈА: Отворете ги границите, ослободете се од товарот

Објавено во: Балкан 08 Март, 2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ја повика Грција да ги отвори своите граници и да ги пропушти мигрантите на патот кон европските земји.

-Овие луѓе нема да останат во вашата земја, тие ќе одат во други европски земји. Зошто не ги отворите своите врати, да ги пуштите да одат во други земји и да се ослободите од тој товар-им порача Ердоган на Грците.

Тој во говорот во Истанбул по повод Денот на жената, истакна дека жените и децата поднеле најголем товар на кризата.

-Дали срцето на Западот е скршено поради сето тоа? Не. Дали го крева својот глас? Не“, рекол Ердоган.

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата