20 Јули, 2024
0.0263

ФАБРИКА ЗА РОБОТАКСИ ГРАДАТ ВО ЗАГРЕБ: Рервулуционерен проект во Хрватска, ќе почне со работа во 2026

Објавено во: Балкан 10 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Верне во соработка со компанијата ВГП започнува со изградба на фабрика за големо производство на автономни електрични возила, се вели во соопштението на компанијата. Фабриката ќе биде лоцирана во Загреб, во Лучко, во рамките на VGP Park Zagreb, на површина од 28.500 метри квадратни. Сите возила на Верне ќе се произведуваат во Хрватска и ќе се извезуваат низ целиот свет.

„Хрватската компанија „Верне“, која неодамна го претстави својот иновативен екосистем на урбана автономна мобилност, почнува да гради објект што досега не е виден во Хрватска. Како дел од новиот деловен парк од 8 хектари во Лучко – ВГП Парк Загреб, ќе биде фабрика на 28.500 квадратни метри за масовно производство на автономни електрични возила.

Производниот капацитет за Верне ќе го гради белгиската компанија ВГП, што е нејзина прва инвестиција во Хрватска. VGP е европски снабдувач на висококвалитетни логистички недвижности и недвижности во лесната индустрија“, се наведува во соопштението.

„Го најдовме вистинскиот партнер“

„Најдовме идеална локација и вистински партнер за изградба на нашата прва автономна фабрика за производство на возила во Загреб. Сите возила на Верне ќе се произведуваат овде. Возилата за сите пазари ќе се произведуваат во Хрватска, што и дава на нашата земја клучна улога во современата автомобилска индустрија во почетокот ќе се произведуваат неколку стотици возила, а потоа фабриката ќе може да произведува и до 10 илјади возила годишно.

Обемот на производство ќе се зголемува со текот на времето, следејќи ја динамиката на проектот. Изградбата на овој производствен погон за големо производство претставува клучен чекор за нашиот проект, но и за целата држава. Ќе отвориме бројни висококвалитетни работни места и на тој начин ќе ја привлечеме и задржиме работната сила во Хрватска“, истакнува Марко Пејковиќ, извршен директор на Верне.

Фабриката ќе користи напредна технологија за производство, склопување и тестирање на автономните возила. Неговата имплементација ќе донесе бројни придобивки за Хрватска и претставува значителен напредок кон дигиталните и зелените технологии.

Велат дека фабриката ќе почне со работа на почетокот на 2026 година.

Јан Ван Гит, извршен директор на VGP, рече: „Голема чест ни е да придонесеме за овој револуционерен проект со изградба на нови развојни и производствени капацитети во рамките на нашиот VGP Park Zagreb. Развојот на овој технолошки напреден објект ја одразува нашата посветеност на иновациите, одржливост и реиндустријализација на Европа Со нашето стручно техничко искуство, со нетрпение очекуваме да придонесеме за реализација на висококвалитетна фабрика за Верне, со што ќе се отвориме за паметна и одржлива мобилност“.

Подготовките за изградба се веќе започнати, а градежните работи се очекува да започнат кон крајот на летово. Фабриката ќе биде завршена и опремена во текот на 2025 година, додека со работа ќе започне на почетокот на 2026 година.

VGP е паневропска компанија која се занимава со градежништво и менаџмент и е сопственик на недвижен имот од областа на логистиката и висококвалитетното полуиндустриско производство. Компанијата VGP применува целосно интегриран бизнис модел, со помош на капацитет и долгогодишно професионално искуство долж целиот синџир на вредности.

Основана во 1998 година во Белгија како семејна компанија фокусирана на проекти за развој на недвижности во Чешка, а денес има околу 368 вработени со полно работно време во 17 европски земји. Во декември 2023 година, бруто вредноста на средствата на VGP, вклучувајќи 100 проценти заеднички вложувања, беше 7,19 милијарди евра, а компанијата имаше нето вредност на имотот од 2,3 милијарди евра. 

фото: EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Можеби ќе ве интересира

ЕВРОПА ГО САКА СРПСКИОТ ЛИТИУМ ДА СЕ СПАСИ ОД КИНЕСКИОТ - зошто му е важно на Брисел да отвори рудник за литиум во Србија

ЕВРОПА ГО САКА СРПСКИОТ ЛИТИУМ ДА СЕ СПАСИ ОД КИНЕСКИОТ - зошто му е важно на Брисел да отвори рудник за литиум во Србија

ОПАСНА БОЛЕСТ УТВРДЕНА НА БАЛКАНОТ - најзасегнати се домашните животни,се преземаат итни мерки за спречување на ширење на заразата

ОПАСНА БОЛЕСТ УТВРДЕНА НА БАЛКАНОТ - најзасегнати се домашните животни,се преземаат итни мерки за спречување на ширење на заразата

„Србија ја забрзува својата европска интеграција“: Вархеј за меморандумот за разбирање „раст и нови работни места“

„Србија ја забрзува својата европска интеграција“: Вархеј за меморандумот за разбирање „раст и нови работни места“

ПАНИКА ВО СОСЕДСТВОТО ПО ПОСЕТАТА НА ШОЛЦ - Србија има ново оружје! Ништо повеќе нема да биде исто!

ПАНИКА ВО СОСЕДСТВОТО ПО ПОСЕТАТА НА ШОЛЦ - Србија има ново оружје! Ништо повеќе нема да биде исто!

КАКВИ СЕ ПЛАНОВИТЕ НА МЕРЦЕДЕС ВО СРБИЈА: Вучиќ со претседателот на Управниот одбор на германскиот гигант

КАКВИ СЕ ПЛАНОВИТЕ НА МЕРЦЕДЕС ВО СРБИЈА: Вучиќ со претседателот на Управниот одбор на германскиот гигант

ГЛОБАЛНИ ТЕХНОЛОШКИ ПРОБЛЕМИ СО СОФТВЕРОТ ГО ПОРЕМЕТИЈА АВИО-СООБРАЌАЈОТ: Ако летате од Србија, можно е отстапувања од редот на летање

ГЛОБАЛНИ ТЕХНОЛОШКИ ПРОБЛЕМИ СО СОФТВЕРОТ ГО ПОРЕМЕТИЈА АВИО-СООБРАЌАЈОТ: Ако летате од Србија, можно е отстапувања од редот на летање

Мицкоски се сретна со Радев, побара трајно решение за спорот

Мицкоски се сретна со Радев, побара трајно решение за спорот

ПОВТОРНО СЕ ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД НА „PEPCO“ ВО СРБИЈА - производот е наменет за деца, постои опасност од гушење

ПОВТОРНО СЕ ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД НА „PEPCO“ ВО СРБИЈА - производот е наменет за деца, постои опасност од гушење

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“