29 Март, 2020
0.0545

Филипче: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

Објавено во: Македонија 26 Февруари, 2020

Министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека пациентка има коронавирус. 

Таа е позитивна, се потврдило по тестирањето. 

Жената е сместена во оддел на изолација на Инфективната клиника. 

Филипче рече дека две недели е болна, а месец дена била во Италија. 

Министерот дека дека и луѓето кои патувале со неа ќе бидат тестирани и изолирани. 

„Сите кои доаѓаат од Италија да се придржуваат до мерките“, рече Филипче. 

Тој порача дека имаат комуникација со министрите во регионот, и тие преземаат мерки. 

Можеби ќе ве интересира

Две лица починале од Ковид-19 во Македонија, едниот 31-годишник

Две лица починале од Ковид-19 во Македонија, едниот 31-годишник

Филипче најави разрешување на директорката на Охридската болница

Филипче најави разрешување на директорката на Охридската болница

Следете во живо, прес-конференција на министерот Венко Филипче

Следете во живо, прес-конференција на министерот Венко Филипче

Владата објави комуникација помеѓу Мицкоски и Рашковски и демант за наводни провизии од чартерите

Владата објави комуникација помеѓу Мицкоски и Рашковски и демант за наводни провизии од чартерите

Министерот за одбрана Ристовски: Приклучете се на шампионскиот тим, купувајте македонски производи

Министерот за одбрана Ристовски: Приклучете се на шампионскиот тим, купувајте македонски производи

Се зголеми забраната за движење, се зголемија и прекршоците

Се зголеми забраната за движење, се зголемија и прекршоците

Оштетувале табла со новото уставно име на граничниот премин Деве Баир

Оштетувале табла со новото уставно име на граничниот премин Деве Баир

Самир Љума, снимателот на „Медена земја“, во државен карантин

Самир Љума, снимателот на „Медена земја“, во државен карантин

Третиран првиот пациент во ГОБ „8 Септември“ од корона вирус

Третиран првиот пациент во ГОБ „8 Септември“ од корона вирус