17 Октомври, 2018
0.3364
    ALK 8000.71    0.34%     CEVI 1000    0%     GRNT 800    0.4%     KMB 5084.59    1.69%     KVAS 14056    0%     MPT 45557    1.24%     MTUR 4700    0%     OHB 6349.93    0.96%     OKTA 4700    3.82%     PPIV 45000    0%     RMDEN17 96.1    0%     RZLE 20    0%     RZLV 61    1.67%     RZUS 117    2.47%     STB 1120    1.82%     STBP 1100    1.85%     STIL 127.57    0.45%     TETE 2200    0%     TNB 14294.42    2.1%     TTK 1164.45    1.13%

Филмот „250 скалила“ најдобар спортски документарец

Објавено во: Стил 11 Јуни, 2018

Гран-при наградата за најдобар документарен филм на Седмиот фестивал за спортски филмови на Златибор, Србија, му припадна на „250 скалила“, инаку дело кое е работено на идеја на македонскиот ентузијаст Живко Здравсковски.

Во филмот се работи за успехот на јуниорската југословенска кошаркарска генерација во Бормио 1987, а режисерот Владимир Пајиќ особено му се заблчагодари на некогашниот тренер Светислав Пешиќ, кој успоеал да ги обезбеди сите соговорници за филмот.

Награди се доделуваа во повеќе категории, но целокупната гран-при награда ја доби „250 скалила“ во продукција на „Пи-џи-ем Нетворк“ од Белград.

Можеби ќе ве интересира

Не се кријат повеќе: Која е новата љубов на Алачки

Не се кријат повеќе: Која е новата љубов на Алачки

(ГАЛЕРИЈА) Живејте здраво и умерено: Милица и Томе од Битола прославија 70 години брак

(ГАЛЕРИЈА) Живејте здраво и умерено: Милица и Томе од Битола прославија 70 години брак

Човек против човека

Човек против човека

Новак Ѓоковиќ му се приближува на Надал!

Новак Ѓоковиќ му се приближува на Надал!

Зошто е важно да се чита?

Зошто е важно да се чита?

ИСПОВЕД НА ТАМАРА КОЈА ЗАМИНАЛА ВО ГЕРМАНИЈА: Открива како е да се работи како лекар

ИСПОВЕД НА ТАМАРА КОЈА ЗАМИНАЛА ВО ГЕРМАНИЈА: Открива како е да се работи како лекар

11 ГОДИНИ БЕЗ ТОШЕ ПРОЕСКИ: ЗАР НЕКОЈ МОЖЕ ДА ТЕ ЗАМЕНИ?

11 ГОДИНИ БЕЗ ТОШЕ ПРОЕСКИ: ЗАР НЕКОЈ МОЖЕ ДА ТЕ ЗАМЕНИ?

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО ЗДРАВКО ЧОЛИЌ: Жената е столб на куќата

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО ЗДРАВКО ЧОЛИЌ: Жената е столб на куќата

Милена Дравиќ (1940-2018): Дама со стил, лекција за сите жени

Милена Дравиќ (1940-2018): Дама со стил, лекција за сите жени