15 Август, 2018
0.2561

Филмот „250 скалила“ најдобар спортски документарец

Објавено во: Стил 11 Јуни, 2018

Гран-при наградата за најдобар документарен филм на Седмиот фестивал за спортски филмови на Златибор, Србија, му припадна на „250 скалила“, инаку дело кое е работено на идеја на македонскиот ентузијаст Живко Здравсковски.

Во филмот се работи за успехот на јуниорската југословенска кошаркарска генерација во Бормио 1987, а режисерот Владимир Пајиќ особено му се заблчагодари на некогашниот тренер Светислав Пешиќ, кој успоеал да ги обезбеди сите соговорници за филмот.

Награди се доделуваа во повеќе категории, но целокупната гран-при награда ја доби „250 скалила“ во продукција на „Пи-џи-ем Нетворк“ од Белград.

Можеби ќе ве интересира

Седум највлијателни книги за бизнисот напишани некогаш

Седум највлијателни книги за бизнисот напишани некогаш

Oваа банкнота е многу популарна меѓу туристите, еве и зошто

Oваа банкнота е многу популарна меѓу туристите, еве и зошто

(ВИДЕО) Се доселил на пуст остров и еве што направил

(ВИДЕО) Се доселил на пуст остров и еве што направил

МУ ЈА ЗЕМА ТИТУЛАТА НА МЕЛБУРН: Виена рангирана за најдобар град за живеење во светот

МУ ЈА ЗЕМА ТИТУЛАТА НА МЕЛБУРН: Виена рангирана за најдобар град за живеење во светот

Уметникот Зоран Кардула за керќа си: Ние знаевме дека е аутизам, но не и докторите

Уметникот Зоран Кардула за керќа си: Ние знаевме дека е аутизам, но не и докторите

Арета Френклин е на смртна постела: Семејството се моли за чудо

Арета Френклин е на смртна постела: Семејството се моли за чудо

(ФОТО) Детска радост: Ќерката на Тамара Тодевска е вистински позитив на денот!

(ФОТО) Детска радост: Ќерката на Тамара Тодевска е вистински позитив на денот!

Имав 11 години кога родителите ми загинаа во сообраќајка: Интервју со Душко Георгиевски

Имав 11 години кога родителите ми загинаа во сообраќајка: Интервју со Душко Георгиевски

Утре ќе се знае дали Хаџи-Ристески, Станојковиќ, Костов или Тасев ќе си конкурираат меѓусебно за претседател на ФФМ

Утре ќе се знае дали Хаџи-Ристески, Станојковиќ, Костов или Тасев ќе си конкурираат меѓусебно за претседател на ФФМ