29 Јануари, 2020
0.0172

(ФОТО) ГОЛЕМО ОТКРИТИЕ од времето на Исус Христос најдено близу познат грчки остров

Објавено во: Балкан 13 Декември, 2019

Остатоци од римски брод од времето на Исус Хритос се пронајдени недалеку од грчкиот остров Кефалонија со околу 6000 добро зачувани садови кои служеле за транспорт на вино и храна.

Бродот од 33 метри би можел да донесе нов увид во некогашните поморски трговски патишта на Старите Римјани, пренесеоа грчките и светските медиуми.


Како што се наведува, остатоците се пронајдени со помош на сонарна опрема во близина на Фискардо, пристаниште на северот од Кефалонија а се смета дека датира помеѓу првиот век пред новата ера и првиот век од новата ера.

Товарот кој го пренесувал бродот може да се види на морското дно и тоа во прилично добра состојба.

Се работи за илјадници амфори кои векови поминале полузакопани во песок.


Овие остатоци се едни од најголемите пронајдени во Средоземното море, но и најголеми на истокот од Медитеранот.

-Делумно е под песок, но се надеваме дека во иднина ќе можеме да ископаме цел древен труп-рекол Џорџ Ферентионос од Универзитетот во Патра.


Фото: anatropinews.gr

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) БАЛКАНОТ НЕМА МИР ОД ЗЕМЈОТРЕСИ: Еве како се тресеа грчки и турски остров

(ВИДЕО) БАЛКАНОТ НЕМА МИР ОД ЗЕМЈОТРЕСИ: Еве како се тресеа грчки и турски остров

ТУРЦИТЕ ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: Земјотрес ја стресе западна Турција

ТУРЦИТЕ ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: Земјотрес ја стресе западна Турција

Потрагата во Турција запре, Истанбул очекува силен земјотрес

Потрагата во Турција запре, Истанбул очекува силен земјотрес

Се урна хрватски воен хеликоптер дониран од САД

Се урна хрватски воен хеликоптер дониран од САД

ШАРЕЦ: “НЕ МОЖАМ ДА ГИ ИСПОЛНАМ ОЧЕКУВАЊАТА НА ЛУЃЕТО“ - Падна словенската влада

ШАРЕЦ: “НЕ МОЖАМ ДА ГИ ИСПОЛНАМ ОЧЕКУВАЊАТА НА ЛУЃЕТО“ - Падна словенската влада

Во Берлин состанок за железничкиот сообраќај помеѓу Србија и Косово

Во Берлин состанок за железничкиот сообраќај помеѓу Србија и Косово

Колинда не им донесе среќа - Хрватска загуби од Шпанија во финалето

Колинда не им донесе среќа - Хрватска загуби од Шпанија во финалето

ОТКРИЕНА МИСТЕРИЈАТА ЗА ЧОВЕКОТ ШТО СИ ПУКАШЕ ВО ГЛАВА - прво го убил професорот кому му должел пари

ОТКРИЕНА МИСТЕРИЈАТА ЗА ЧОВЕКОТ ШТО СИ ПУКАШЕ ВО ГЛАВА - прво го убил професорот кому му должел пари

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА МАЈКАТА ЧИИ ДЕЧИЊА ЗАГИНАА ВО ПОЖАР - Ја криев од нив запалката, но ете, ја нашле

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА МАЈКАТА ЧИИ ДЕЧИЊА ЗАГИНАА ВО ПОЖАР - Ја криев од нив запалката, но ете, ја нашле