22 Септември, 2019
0.0163

(ФОТО) СРБИТЕ ЗА НЕГО СОНУВААТ 70 ГОДИНИ: Ѕирнете го новиот автопат Милиош Велики

Објавено во: Балкан 19 Август, 2019

Соседна Србија може да се пофали со еден од најдобрите автопати во регионот. За него цела нација, како што посочи и самиот Александар Вучиќ, сонувале седумдесет години.

Со огномет, громогласен аплауз и игра вчера во употреба е пуштен автопатот „Милош Велики“.


Делницата од Коридорот 11 од Обреновац до Прелијна официјално е отворена во присуство на претседателот на Србија Александар Вучиќ.

На патниците така, од 23ч, им станаа достапни 103 километри нов автопат, со што патувањето до Западна Србија, Црна Гора , БиХ ќе биде значајно олеснето.


Вучиќ при свеченоста најави нови автопати, пруги, со самото тоа и нови инвестиции, јакнење на економијата и значаен поттик на стандардот на граѓаните.

-Овој пат е метафора на успехот на сите нас, а тоа се и важни вести за граѓаните на Србија дека после 17 години го отвораме автопатот Милош Велики-порача Вучиќ на отворањето.


На социјалните мрежи со автопатот се пофали и пејачот Жељко Јоксимовиќ кој заедно со фотографија напиша:

-Некогаш и сега. Две слики, две приказни. За ова сонував 40 години.Некој и подолго.-напиша Жељко.


Можеби ќе ве интересира

Ден по страшниот земјотрес во Драч: Се сруши таванот, не можев да стигнам до децата

Ден по страшниот земјотрес во Драч: Се сруши таванот, не можев да стигнам до децата

(ВИДЕО) Тлото во Албанија не престана да се тресе: Епицентарот на земјотресот во Јадранското море

(ВИДЕО) Тлото во Албанија не престана да се тресе: Епицентарот на земјотресот во Јадранското море

(ВИДЕО+ФОТО) По земјотресите во Албанија, оштетени згради, но и голем број повредени лица

(ВИДЕО+ФОТО) По земјотресите во Албанија, оштетени згради, но и голем број повредени лица

Силен земјотрес во Албанија: Се затресе и Македонија

Силен земјотрес во Албанија: Се затресе и Македонија

Вучиќ на средба со Меркел, на нејзина иницијатива

Вучиќ на средба со Меркел, на нејзина иницијатива

Вучиќ: Апелирам да се смират тензиите во БиХ, конфликтот би значел крај за сите нас

Вучиќ: Апелирам да се смират тензиите во БиХ, конфликтот би значел крај за сите нас

(ВИДЕО) ПОПЛАВА ВО ГРЦИЈА: Снимките покажуваат дека е алармантно

(ВИДЕО) ПОПЛАВА ВО ГРЦИЈА: Снимките покажуваат дека е алармантно

ПОТОП ВО СОЛУН: Улиците и куќите под вода, возачи заробени

ПОТОП ВО СОЛУН: Улиците и куќите под вода, возачи заробени

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција