06 Април, 2020
0.0261

Германскиот суд забрани отворање на фабрика за 12.000 работници

Објавено во: Економија 18 Февруари, 2020

Германскиот суд и забрани на компанијата Тесла да ја сече шумата на чие место треба да биде отворена фабрика во која во иднина треба да бидат вработени 12.000 работници.

Судот во Германија нареди „Тесла“ да ги прекине подготовките за изградба на својата голема европска фабрика. Активисти за животна средина во Германија го кренаа својот глас против намерата на овој производител на автомобили да уништи дрвја за да ја расчисти површината за својата нова фабрика во Бранденбург, пренесува Танјуг, повикувајќи се на американски медиуми.

Компанијата сè уште не добила дозвола за планирање за изградба на својата нова „гигафабрика“, но државната агенција за животна средина и дала зелено светло за да расчисти 92 хектари пошумено земјиште.

Тесла сепак, претрпе удар откако Врховниот суд за правда во Берлин и Бранденбург соопшти дека ќе ја разгледа тужба од локална група активисти за животна средина на Зелената лига, Бранденбург, кои се спротивставуваат на уништувањето на шумите.

Судот му нареди на Тесла да ја прекине сечата, која веќе започна и би била завршена за само три дена.

Тесла и локалните власти имаат до пладне во вторник да одговорат со жалба на пресудата на судот, објави на Твитер министерот за економија на Бранденбург, Јерг Штајнбах.

Тесла не коментираше директно за судската наредба, но компанијата детално ја опиша на својата веб-страница својата заложба за „пошумување на површина три пати поголема од фабричката површина, со разни дрвја.

Компанијата купи 300 хектари земјиште во општината Груенхејд, планира да започне со градбата оваа година, а потоа и со производство на 10.000 парчиња од својот модел SUV model Y во 2021 година.

Најавено е дека ќе вработи 12.000 луѓе во Германија.


Можеби ќе ве интересира

Детектор анкета: Над 20% од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

Детектор анкета: Над 20% од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

АРНАЛ: ЗА НАМАЛЕНИ ЕМИСИИ, ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА И ПОДОБРИ ГРАДБИ ТРЕБА ДА СЕ ПРИМЕНИ БИМ ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО

АРНАЛ: ЗА НАМАЛЕНИ ЕМИСИИ, ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА И ПОДОБРИ ГРАДБИ ТРЕБА ДА СЕ ПРИМЕНИ БИМ ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО

Премиер лигата предупредува: Намалените плати на фудбалерите ќе имаат импакт на здравствениот систем

Премиер лигата предупредува: Намалените плати на фудбалерите ќе имаат импакт на здравствениот систем

Трипуновски: Загрозена егзистенцијата на тутунопроизводителите

Трипуновски: Загрозена егзистенцијата на тутунопроизводителите

ВЕТУВАЊЕ ОД ОРБАН: Унгарците нема да останат без работа

ВЕТУВАЊЕ ОД ОРБАН: Унгарците нема да останат без работа

Бислимовски: Администрацијата да си ги плаќа режиските сметки навреме

Бислимовски: Администрацијата да си ги плаќа режиските сметки навреме

Експертски предвидувања:ИСТОРИСКА РЕЦЕСИЈА-ГОЛЕМА ДЕПРЕСИЈА

Експертски предвидувања:ИСТОРИСКА РЕЦЕСИЈА-ГОЛЕМА ДЕПРЕСИЈА

Каков третман треба да има деловната тајна

Каков третман треба да има деловната тајна

ММФ и СЗО ОЦЕНУВААТ: Кризата од 2008 е мало дете во однос на светската економија сега

ММФ и СЗО ОЦЕНУВААТ: Кризата од 2008 е мало дете во однос на светската економија сега