19 Февруари, 2019
0.3475
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Грчката полиција ќе го чува клучниот Данелис, како македонската што ги обезбедуваше Мукоски и Канческа-Милевска

Објавено во: Македонија 16 Јануари, 2019

Грчката полиција превзеде зголемени мерки на надзор над пратеникот Спирос Данилис, кој одлучи да гласа за поддршка на владата на Алексис Ципрас и за ратификацијата на  Преспанскиот договор во грчкиот парламент.

Нивото на претпазливи мерки се зголемени кон исклучениот пратеник на „Река“ и за полицијата тој сега е „потенцијална цел“, објави грчката телевизија „Скај“.

Данелис е под заштита од 24 часа и му се доделени два полициски чувари. Другите членови на безбедносните сили ќе ги контролираат и надгледуваат местата каде што пратеникот ќе се движи и престојува..

Вчера Данелис беше исклучен од опозициската „Река“ поради ставот спротивен на партијата. Неговиот глас ќе биде клучен во обезбедувањето на парламентарно мнозинство за изгласување доверба на грчката влада на Сириза, по оставката на Панос Каменос од Независни Грци како министер за одбрана, како и за ратификацијата на Преспанскиот договор.

Ситуацијата со Данелис наликува на онаа со исклучените пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа за отворање на уставните измени на 19 октомври согласно Преспанскиот договор.

Особено полициското обезбедување беше зајакнато за Сашо Василески, Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, кои беа судски ослободени од куќен притвор за да обезбедат двотретинско мнозинство во Собранието.

Во текот на вечерта силни полициски сили го чуваа домот на екс-министерката Елизабета Канческа Милевска, а Мукоски до своето родно Вевчани беше испратен со две комбиња полни со специјалци.


Можеби ќе ве интересира

Генералот Ангелов демантираше дека е избркан од тетовско кафуле

Генералот Ангелов демантираше дека е избркан од тетовско кафуле

Самка Ибраимоски ќе влезе во трката за претседател на државата

Самка Ибраимоски ќе влезе во трката за претседател на државата

Гаши вели дека ќе се бара заеднички кандидат кој немал „несреќни“ изјави

Гаши вели дека ќе се бара заеднички кандидат кој немал „несреќни“ изјави

Возачот на автобусот кoj се преврте кај Ласкарци го напуштил својот дом во Гостивар

Возачот на автобусот кoj се преврте кај Ласкарци го напуштил својот дом во Гостивар

Игор Југ: Кој калибар сум јас за да ми дадат задача да го убијам премиерот?

Игор Југ: Кој калибар сум јас за да ми дадат задача да го убијам премиерот?

Вулин тврди дека Скопје е центар на шпиони, Шекеринска негира

Вулин тврди дека Скопје е центар на шпиони, Шекеринска негира

И синот на пратеникот Горан Мисовски се повлече од работното место

И синот на пратеникот Горан Мисовски се повлече од работното место

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНИ ЗА НЕПОТИЗАМ ВО НЕГОТИНО: Oва е начин на работење на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНИ ЗА НЕПОТИЗАМ ВО НЕГОТИНО: Oва е начин на работење на СДСМ

Филип Петровски: Изборот беше изрежиран, ќе собирам потписи

Филип Петровски: Изборот беше изрежиран, ќе собирам потписи