25 Јуни, 2022
0.0251

Грчки генерал се закани дека ќе ги нападнат стратешките мостови во Истанбул

Објавено во: Балкан 22 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Грчкиoт генерал Јанис Еголфопулос и се заканува на Турција. 

Toj се закани со ракетен напад на стратешките мостови во Истанбул што ги поврзуваат Европа и Азија. Политикологот Таки Барбракис изјави дека разговорите за можноста од војна меѓу Анкара и Атина во последно време се зачестени меѓу грчките политичари, објави „Ал Џезира“.

Најновиот проблем меѓу двете земји се појави поради островите во Егејското Море. Турција ја обвинува Грција за поставување оружје на островите во близина на турската граница, а Грција тврди дека оружјето е неопходно за самоодбрана. Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ја обвини Турција за дестабилизирање на ситуацијата на Кипар.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, вели дека Грција мора да ги признае своите граници и да се придржува до нив, затоа што во спротивно Анкара ќе одговори одлучно.

Пред неколку години медиумите пишуваа дека германската канцеларка, Ангела Меркел спречила војна меѓу Грција и Турција. 

foto freepik.com

Можеби ќе ве интересира

НЕ, ОВОЈ ЦЕНОВНИК НЕ Е СНИМЕН ВО ЊУЈОРК, ЛОНДОН ИЛИ ДУБАИ - туку во една соседна држава, еве на која плажа

НЕ, ОВОЈ ЦЕНОВНИК НЕ Е СНИМЕН ВО ЊУЈОРК, ЛОНДОН ИЛИ ДУБАИ - туку во една соседна држава, еве на која плажа

ОВА СЕ ЧЕТИРИТЕ НАЈОПАСНИ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА - туристите ги сакаат, ама внимавајте, Горан едвај останал жив

ОВА СЕ ЧЕТИРИТЕ НАЈОПАСНИ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА - туристите ги сакаат, ама внимавајте, Горан едвај останал жив

(ВИДЕО) ВЕТЕРОТ КОРНЕШЕ ДРВА, ПОПЛАВЕНИ МОСТОВИ - силно невреме ја погоди Војводина

(ВИДЕО) ВЕТЕРОТ КОРНЕШЕ ДРВА, ПОПЛАВЕНИ МОСТОВИ - силно невреме ја погоди Војводина

КОРОНАТА ПАК ТРОПА НА ВРАТА - во Хрватска денеска над 1.000 заразени

КОРОНАТА ПАК ТРОПА НА ВРАТА - во Хрватска денеска над 1.000 заразени

ПРИЈАТЕЛ НА МАТЕЈ ПЕРИШ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА - знаев дека таа кобна ноќ тој „зеде нешто“, изгледа дека тоа го чинеше живот

ПРИЈАТЕЛ НА МАТЕЈ ПЕРИШ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА - знаев дека таа кобна ноќ тој „зеде нешто“, изгледа дека тоа го чинеше живот

НАШИТЕ БРАЌА И ПРИЈАТЕЛИ ИМАА ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА, А ТИЕ НЕ СЕ ИСПОЛНИЈА - Вучиќ со критика до Европа: Со години велеа дека не им треба нов Кипар, а сега примаат тројца Кипрани

НАШИТЕ БРАЌА И ПРИЈАТЕЛИ ИМАА ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА, А ТИЕ НЕ СЕ ИСПОЛНИЈА - Вучиќ со критика до Европа: Со години велеа дека не им треба нов Кипар, а сега примаат тројца Кипрани

ЕДИ РАМА ПОВТОРНО ОСТАР КОН ЕВРОПА - со кандидатскиот статус на Украина и давате само една антидепресивна таблета

ЕДИ РАМА ПОВТОРНО ОСТАР КОН ЕВРОПА - со кандидатскиот статус на Украина и давате само една антидепресивна таблета

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, СЕ АПСАТ И ВИСОКОРАНГИРАНИ ПРИПАДНИЦИ НА ВОЈСКАТА - преку јавна набавки „лапнале“ милиони

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, СЕ АПСАТ И ВИСОКОРАНГИРАНИ ПРИПАДНИЦИ НА ВОЈСКАТА - преку јавна набавки „лапнале“ милиони

Момче и девојка од Косово планирале напад во име на ИД во Италија, а потоа требало да заминат во Африка

Момче и девојка од Косово планирале напад во име на ИД во Италија, а потоа требало да заминат во Африка