22 Мај, 2018
0.3170
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Грчките медиуми откриваат каде и кога ќе се сретнат Димитров и Коѕиас

Објавено во: Балкан 14 Февруари, 2018

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, и грчкиот шеф на дипломатијата,  Никос Коѕијас, би можеле да остварат нова средба во Софија, пренесоа грчките медиуми. 

Според грчката државна телевизија ЕРТ, средбата, веројатно, ќе биде остварена в четврток.

„Коѕијас и Димитров повторно ќе се состанат во Софија на маргините на неформалниот совет на министрите за надворешни работи на ЕУ со колегите од земјите кандидати за европска интеграција“- објави грчката државна телевизија.

Весникот „Катимерини“ пишува дека Коѕиас и Димитров ќе се сретнат во Софија. 

„Грција, од своја страна, изрази интерес да продолжат контактите се додека Скопје и Атина не стигнат до заеднички текст, односно т.н. спогодба, што ја предлага Коѕиас како основа за разговори. На тет а тет вечерата што ја имаа завчера вечерта двајцата министри, пред нивната вчерашна средба со Нимиц, имаа разговор за суштината и за процедуралните прашања“ -  пишува „Катимерини“.

Весникот „Авги“, кој важи за близок до партијата СИРИЗА, пишува дека сѐ повеќе се згуснуваат чекорите „за решавање на македонското прашање“, а по средбата во Виена веројатно е дека Димитров и Коѕијас одново ќе се сретнат во Софија.

Министрите за надворешни работи на Република Македонија и Грција вчера се сретнаа во Виена. Тие се согласија да продолжат со преговорите за спорот за името под покровителство на Обединетите нации. На средбата присуствуваше и посредникот, Метју Нимиц.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ПАЃАШЕ ГРАД: Побелеа градовите

(ФОТО) ПАЃАШЕ ГРАД: Побелеа градовите

Каменос: Скопјаните го имаат убедено нивниот народ во еден мит што го изгради Тито

Каменос: Скопјаните го имаат убедено нивниот народ во еден мит што го изгради Тито

Турците ќе ја освојуваат вселената - но како?

Турците ќе ја освојуваат вселената - но како?

(ВИДЕО) Еве како насилниците го нападнаа Бутарис

(ВИДЕО) Еве како насилниците го нападнаа Бутарис

Додик вели не смеат Србите да се колебаат за единство на РС и Србија

Додик вели не смеат Србите да се колебаат за единство на РС и Србија

Џафери на гости кај Брнабиќ

Џафери на гости кај Брнабиќ

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат