03 Јуни, 2020
0.0441

Грција ги вклучи рибарите и ловџиите во сопирањето на бегалскиот бран на реката Марица

Објавено во: Балкан 10 Март, 2020

Локалните рибари и ловџии се вклучени во патролирање на реката Еврос, позната уште и како Марица, на грчко-турската граница, со цел да се зголеми колку што е можно повеќе контролата над бранот на илегални емигранти кои сакаат да ги напуштат камповите во Турција и да навлезат во Европа. 

Тие во последниве денови спроведуваат 24 часовни патроли со своите чамци, секогаш во соработка со полицијата и армијата. Кога ноќта паѓа, тие особено најголемо внимание посветуваат на устието каде што Еврос се влева во Егејското Море бидејќи таму се најфреквентни шверцерите кои тргуваат со бегалците, објави грчката телевизија Скај. 

„Ние ги запревме, ги блокиравме, Турците го знаат тоа, и затоа фрлаат камења врз нас при нашите средби“, истакнува еден од рибарите. Во овој момент има 150 рибарски патроли составени од локалните жители во близина на турската граница.

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата