21 Јануари, 2021
0.0272

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

Објавено во: Балкан 26 Ноември, 2020

Од утре на полноќ во Хрватска, стапуваат на сила новите рестриктивни и поригорозни мерки, со цел намалување на трансмисијата на корона вирусот во земјата.

Генерално, како што пишуваат хрватските медиуми, новите мерки се однесуваат на затворањето на сите кафулиња и ресторани, а ќе бидат на сила до 25.декември, односно до Божик. Така е одлучено на состанокот меѓу началникот на Националниот кризен штаб и министерот за внатрешни работи Давор Божиновиќ.  

Ваков чекор, здравствените власти на Хрватска преземаат со образложение дека кафулињата, баровите, практично се претвораат во диско клубови-Аргументот е дека тие се претвораат во диско клубови. Сепак, рестораните ќе можат да организираат достава 24 часа за граѓаните, но привремено се затвораат свадбените веселби.

Во Хрватска со работа продолжуваат продавниците и трговските центри, како и хотелите, но нивните ресторани ќе бидат отворени за гостите во хотелот. Кината и театрите исто така продолжуваат со работа според досегашните утврдени протоколи во Хрватска. 


Можеби ќе ве интересира

Tри земјотреси се регистрирани во Хрватска

Tри земјотреси се регистрирани во Хрватска

Харадинај кажа што треба да направи Вучиќ за да се откажат од обединување со Албанија

Харадинај кажа што треба да направи Вучиќ за да се откажат од обединување со Албанија

МАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА ВО СРБИЈА: Вучиќ очекува утре да постигнат рекоден број вакциниции само во еден ден

МАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА ВО СРБИЈА: Вучиќ очекува утре да постигнат рекоден број вакциниции само во еден ден

Хрватска се празни, покуса за население колку цел еден Сплит

Хрватска се празни, покуса за население колку цел еден Сплит

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Кинеската вакцина е најбезбедна, епидемијата ќе помине побрзо од она што мисли 99 отсто од населението

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Кинеската вакцина е најбезбедна, епидемијата ќе помине побрзо од она што мисли 99 отсто од населението

Биле уплашени, а Алексиќ им викал на цел глас: По обвинувањата за силување, притвор за српскиот актер

Биле уплашени, а Алексиќ им викал на цел глас: По обвинувањата за силување, притвор за српскиот актер

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме