30 Мај, 2024
0.0408

И Црна Гора го уапси својот поранешен специјален обвинител

Објавено во: Балкан 14 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Поранешниот висок полициски функционер Зоран Лазовиќ и поранешниот главен специјален обвинител Миливоје Катниќ се уапсени во зори по наредба на Специјалното државно обвинителство (СТП) на Црна Гора.

Лазовиќ и Катниќ биле уапсени од службеници на Специјалното полициско одделение (СЈО) по наредба на СДТ, која ги сомничи за создавање криминална организација и злоупотреба на службената положба.

Службеници на Специјалниот полициски оддел (СЈО) како дел од еден од најголемите случаи во Специјалното државно обвинителство во моментов спроведуваат акција на повеќе места во Црна Гора.

„Врз основа на меѓусебна соработка и повеќемесечно координирано дејствување на Специјалното државно обвинителство, Специјалниот полициски оддел и Агенцијата на Европската унија за соработка на органите на прогонот – ЕВРОПОЛ, по налог на Специјалното државно обвинителство, Специјалното Полициската управа, со асистенција на Полициската управа за посебни намени, ги лиши М.К., поранешен главен специјален обвинител и З.Л., поранешен помошник директор на Управата на полицијата, поради основи на сомнение дека сториле кривични дела создавање на криминална организација и злоупотреба на официјална позиција“, објави државниот обвинител и портпарол на СДТ, Вукас Радоњиќ.

Катниќ и Лазовиќ, додаде, ќе бидат однесени на распит кај специјалниот обвинител во законскиот рок.

„Во тек е претрес на нивните станови и други простории во Подгорица, Цетиње, Будва и Бијело Поље, за да се откријат траги од кривичното дело и предмети кои можат да бидат корисни за постапката“, најави Радоњиќ.


Можеби ќе ве интересира

МАЈКАТА НА ДАНКА ИЛИЌ: Луѓето ми се јавуваа во два часот по полноќ, ме малтретираа и ми се закануваа

МАЈКАТА НА ДАНКА ИЛИЌ: Луѓето ми се јавуваа во два часот по полноќ, ме малтретираа и ми се закануваа

КОСОВО ОСТАНУВА БЕЗ ЛЕКАРИ: Над 10.000 нивни здравствени работници се во Германија

КОСОВО ОСТАНУВА БЕЗ ЛЕКАРИ: Над 10.000 нивни здравствени работници се во Германија

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград