22 Јуни, 2024
0.0537

„ДА СЕ КРАДЕ ОД БУЏЕТОТ 32 ГОДИНИ, НА НАМИЛОСРДЕН НАЧИН, И ДА НЕ МОЖЕ ДА СЕ СПРЕЧИ...“: целиот разговор со Бранко Азески на „Бизнис муабети“

Објавено во: Економија 17 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Остваруваат ли најдобрите пет компании членки на Стопанската комора над една милјарда евра профит заедно. Колку тежат нашите бизнисмени? Колку време е во комората Бранко Азески и дали и тој самиот некогаш се обидел да се оствари со своја бизнис компанија.

Денеска може и сами да го видите целото интервју со првиот човек на Стопанската комора на Северна Македонија, Бранко Азески во поткастот на Фактор, „Бизнис Муабети“.

Нашиот колега Мишко Иванов, без влакана на јазикот го прашуваше Азески за сите теми, но ниту Азески не се возджа од коментари.

Една од многубројните теми на кои се дискутираше беше и прашањето кој краде, или уште поинтересно кој не краде кај нас.

-  Мислам дека и асистентките крадат од спајалиците. Ако секој ден крадат по една спајалица ќе го рушат системот. Секако симболично кажано. Ако во хотел секој ден се краде по една вилјушка, ќе се распадне хотелот.

Епа сега, една држава да се краде од буџетот 32 години, на немилосрден начин, и да не може тоа да се спречи... – вели Азески.

Иванов и Азески разговараа на многу теми, меѓу кои и какви акции биле преземени во времето на распаѓањето на Југославија, каде меѓу другото ги начнаа темите комуњар, вмро-вец... Политичките теми секако се неизбежни во разговори со личност која важи за главен претставник на бизнис заедницата на Македонија.

-  Ако размислувам на темата како обичен граѓанин, би рекол дека обидот во еден мандат да се решат две клучни прашања, и со Грција и со Бугарија, е тешка грешка. За тој терет да го изнесе само една партија. Дали е храбро да загинеш, не знам – вели Азески.

Меѓу другото Азески укажува на кој начин би можела нашата земја да се развива во иднина.

-  За Македонија, најдобро решение е да се преземе германскиот случај, во кој ќе се направи заедничка влада на сите партии, во кои ќе се подделат одговорностите и правата, без да се заборават сите аномалии кои биле во претходниот период и кои треба да бидат санкционирани – вели Азески.

Во свој препознатлив стил Азески со конкретни одговори на сите прашања.

Целото интервју може да го гледате на Јутуб каналот „Бизнис муабети“, но и на нашиот сајт, каде соговорниците продискутираа и на темата олигархија, или моќта на олигарсите во нашата земја, за кои често се споменува дека ги диктираат политичките одлуки. Слушнете што точно кажа Азески.


Фото: Принтскрин/Јутуб

Можеби ќе ве интересира

„Активирани се сите механизим за да нема домино ефект кај нас“: Бислимовски вели ова е доказ за „испреплетеноста на системот“

„Активирани се сите механизим за да нема домино ефект кај нас“: Бислимовски вели ова е доказ за „испреплетеноста на системот“

ОГРОМЕН КОЛАПС НА СНАБДУВАЊЕТО СО ЕНЕРГИЈА ВО РЕГИОНОТ: речиси цела Црна Гора е без струја, но и делови од Хрватска и Босна и Херцеговина

ОГРОМЕН КОЛАПС НА СНАБДУВАЊЕТО СО ЕНЕРГИЈА ВО РЕГИОНОТ: речиси цела Црна Гора е без струја, но и делови од Хрватска и Босна и Херцеговина

ЕКОНОМСКИ БЕНЕФИТ: Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

ЕКОНОМСКИ БЕНЕФИТ: Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

ПЛАТИТЕ И ПЕНЗИИТЕ ВО ЦРНА ГОРА ПОРАСНАЛЕ: Зошто инвестициите се намалени?

ПЛАТИТЕ И ПЕНЗИИТЕ ВО ЦРНА ГОРА ПОРАСНАЛЕ: Зошто инвестициите се намалени?

СЛОВЕНИЈА ВО ВРЕМЕТО НА НЕЗАВИСНОСТА И ДЕНЕС: Нивниот БДП сега е шестпати поголем

СЛОВЕНИЈА ВО ВРЕМЕТО НА НЕЗАВИСНОСТА И ДЕНЕС: Нивниот БДП сега е шестпати поголем

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск

АКО Е ЗА НАША УТЕХА, ЛЕБОТ ПОСКАПЕ И ВО СРБИЈА - образложението е исто: Повисока цена на суровината

АКО Е ЗА НАША УТЕХА, ЛЕБОТ ПОСКАПЕ И ВО СРБИЈА - образложението е исто: Повисока цена на суровината

Мицкоски поднесе законски измени за да не поскапи струјата во првиот и вториот блок

Мицкоски поднесе законски измени за да не поскапи струјата во првиот и вториот блок

МИНИМУМ ИЛЈАДА ЕВРА ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ: Рипна износот на синдикалната кошница за само еден месец, еве колкава е таа за јуни

МИНИМУМ ИЛЈАДА ЕВРА ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ: Рипна износот на синдикалната кошница за само еден месец, еве колкава е таа за јуни