22 Јуни, 2024
0.0308

(ФОТО) Како изгледала евакуацијата на патниците од возовите кои се судрија во тунелот

Објавено во: Балкан 18 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Во 18 часот и 26 минути патнички воз кој се движел во правец на мостот Панчевац се судрил со товарен воз на пругата во тунелот кај мостот Панчевац во соседна Србија вчера. Во несреќата повредени се 13 лица, кои се евакуирани од страна на припадниците на Секторот за вонредни состојби, додека нема жртви.

Несреќата се случила на излезот од тунелот Врачар, во правец кон мостот Панчевац, а бидејќи екипите на итната помош не можеле да стигнат на местото на несреќата, патниците од БГ воз биле евакуирани од припадници на Противпожарната служба преку евакуациони тунели, се вели во соопштението на „Српска железничка инфраструктура“.

СЕ СУДРИЈА ВОЗОВИ ВО БЕЛГРАД: Повредените се на длабочина од 400 метри во тунелот

Како што истакна министерот за внатрешни работи, Ивица Дачиќ, „присутните пожарникари-спасувачи ги извлекле повредените патници преку излезот за евакуација, односно тунелот за што 99 проценти од граѓаните не ни знаат за што служи“.

Акцијата за спасување ја водеше Лука Чаушиќ, началник на Одделот за вонредни состојби, се наведува во соопштението на МВР Србија.

Во соопштението на „Железници Србија“ се наведува дека „во несреќата нема жртви, а евакуирани се 13 лица, од кои девет по прегледот се испратени дома, а четири лица се испратени во Ургентниот центар и тоа машиновозачот, кондуктерот и двајцата патници.

Според министерот за градежништво, транспорт и инфраструктура, Горан Весиќ, причина е човечкиот фактор, а сите постапки предвидени со законот ќе бидат поведени по извештајот на Комисијата за железници.

Сообраќајот е прекинат на местото на несреќата и така ќе биде до денес претпладне.
Foto: MВР Србија 

Можеби ќе ве интересира

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)

ХОРОР НА ПОЗНАТА ПЛАЖА НА ХАЛКИДИКИ: пронајдена е жена во бессознание

ХОРОР НА ПОЗНАТА ПЛАЖА НА ХАЛКИДИКИ: пронајдена е жена во бессознание