18 Август, 2018
0.3180
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

И децата од Тимјаник се деца

Објавено во: Стил 12 Јуни, 2018

Жителите на Тимјаник, но и на голем дел во цела Македонија треба да се едуцираат. Треба да добијат прилика, секој поединечно да биде во контакт со дечињата кои сакаат да ги одвојат и да ги однесат на пуст остров, само затоа што се различни од нивните.

Во одделението на син ми има две дечиња. Нема да го појаснувам нивниот проблем. Децата ги прифатија совршено. Тие се дел од секој настан, од секоја претстава. Можеби не е едноставно секој ден. Но, сите треба да даваме шанса. Прво затоа што децата заслужуваат шанси, можности и љубов. Потоа затоа што родителите на тие деца го приспособуваат животот на потребите на детето.

Нема различни деца. Тие се само деца. Имаат еднаква потреба. Љубов.

Наместо да дебатираме дали треба или не да бидат овде или онде, треба сите едногласно да дадеме поддршка и да бараме начин како да им го олесниме секојдневието. А тоа не е ни малку лесно.

Наместо ограниченост, покажете човечност. Еве ова нека биде примерот од кој Македонија ќе се смени. Пробајте. Побарајте на еден час да смените некој родител на дете со попреченост. Да, само така чекориме во цивилизираност

Целата колумна прочитајте на Женски магазин на овој линк.

Можеби ќе ве интересира

Новинарката Катерина Гетева ја открива тајната: Како ослабела 31 килограм

Новинарката Катерина Гетева ја открива тајната: Како ослабела 31 килограм

TОП ПЕТ ДЕСТИНАЦИИ ЗА 2019: Eдна земја е од Балканот

TОП ПЕТ ДЕСТИНАЦИИ ЗА 2019: Eдна земја е од Балканот

(ВИДЕО) Прво интервју: Елена Велевска проговори за семејното насилство

(ВИДЕО) Прво интервју: Елена Велевска проговори за семејното насилство

Мајчинството не е трка: Инспиративна колумна на Силвија Митевска

Мајчинството не е трка: Инспиративна колумна на Силвија Митевска

Мадона полни 60 години: Модна трансформација на кралицата на поп музиката

Мадона полни 60 години: Модна трансформација на кралицата на поп музиката

Елена Велевска ги потврди гласините за развод: Од идиличен брак до семејно насилство

Елена Велевска ги потврди гласините за развод: Од идиличен брак до семејно насилство

Странци нема да можат повеќе да купуваат куќи во оваа земја

Странци нема да можат повеќе да купуваат куќи во оваа земја

Ќерката на Канго со емотивна посвета: Прости ми татко ако не те усреќив

Ќерката на Канго со емотивна посвета: Прости ми татко ако не те усреќив

Седум највлијателни книги за бизнисот напишани некогаш

Седум највлијателни книги за бизнисот напишани некогаш