15 Август, 2020
0.0430

Илија Димовски ќе предложи да не и се дава апанажа на Катица Јанева

Објавено во: Македонија 06 Декември, 2019

На денешните закажани седници на собраниската Комисија за избори и именувања, пратеникот Илија Димовски како нејзун претседател рече дека ќе предложи и точка за да не и се даде апанажа на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева на која и се суди за случајот „Рекет“.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ ова го образложи со тоа дека Јанева не била избрана од Собранието, туку од Советот на Обвинители, а законодавниот дом бил само предлагач на кандидатите за специјални обвинители.

Инаку на денешната седница на дневен ред е избор на Државни ревизор,а  ќе се гласа и за попилнување на функции бо Комисијата за класифицирани информации, Агенција за аудио и аудиивизуелни услуги, Комисија против диакриминација и други.

Тој рече дека не може да одговори со сигурност дали сите точки ќе се изгласаат, бидејќи никој нема стабилно мнозинство во Комисијата, а одредени пратеници гласаат различно во различни ситуации и точки.


Можеби ќе ве интересира

Загрижувачки резултати од тестирањето: Нов кластер во психијатриската болница во Демир Хисар

Загрижувачки резултати од тестирањето: Нов кластер во психијатриската болница во Демир Хисар

Композиторката Дарија Андовска: Како студент само Трифун Костовски ми помогна да отпатувам во Баку

Композиторката Дарија Андовска: Како студент само Трифун Костовски ми помогна да отпатувам во Баку

ТВ21: Бизнисмен организирал средба на Заев и Ахмети, но еден од нив не дошол

ТВ21: Бизнисмен организирал средба на Заев и Ахмети, но еден од нив не дошол

Радмила Шекеринска на одмор додека траат преговорите со ДУИ

Радмила Шекеринска на одмор додека траат преговорите со ДУИ

Денеска повеќе позитивни отколку оздравени, четири смртни случаи од корона

Денеска повеќе позитивни отколку оздравени, четири смртни случаи од корона

ДУИ не може да преболи шти не дојде никој на средбата на Ахмети: Да не висите во ходниците на македонските партии

ДУИ не може да преболи шти не дојде никој на средбата на Ахмети: Да не висите во ходниците на македонските партии

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Украле пченица од 50.000 евра во ЗК Пелагонија

Украле пченица од 50.000 евра во ЗК Пелагонија