18 Јули, 2018
0.3697
    ALK 8022.86    0.07%     GRNT 805    -1.97%     KMB 5100.28    0.85%     MPT 43389.66    0.94%     OKTA 4301    -0.83%     RMDEN09 98    2.22%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 95.95    0.05%     STIL 129.42    1.91%     TIKV 157    2.61%     TKVS 4650    0%     TNB 13700    -2.14%     TPLF 1089    9.98%     TTK 992.73    1.11%     UNI 2400    1.95%     ZILU 250    5.49%

ИМА НАЧИН: Како да ја победите депресијата, ако останавте без работа

Објавено во: Стил 12 Јуни, 2018

Никој не е осигуран од можноста да ја напушти работата во одреден момент од својот живот. Можеби се се случило поради околности што не се важни, можеби сте биле отпуштени за реструктуирање или вашата грешка но не можете да најдете нова работа веќе подолг период.

Без оглед на причината, сигурно не се чувствувате многу добро во ситуацијата. Вашиот секојдневен живот радикално се промени и имате премногу време да размислувате за нештата, да бидете обвинети или да се мачите. Ова може да доведе до депресија. Форбс ве советува како да ја избегнете.

1. Дајте си време да сфатите што се случило. Дозволете си да бидете самосожалувани за кратко време и да не се преправате дека сè е во ред. Но, само кратко.

2. Запомнете дека ова не ви се случило само на вас. Повеќето луѓе го преживеале истото.

3. Користете го периодот за да ги планирате следните чекори во кариерата.

4. Поставете си неколку важни прашања:

- Дали сакам да продолжам да го работам истото?

Дали треба да барам работа во друга сфера?

-"Дали направив грешки што ме доведоа тука?"

- Дали е време да се променам во која било насока?

- Дали ми е потребна нова квалификација?

5. Се грижите за вашиот физички, но исто така и за вашето ментално здравје. Ако сметате дека вашата ментална состојба се влошува, побарајте стручна помош.

6. Обидете се да се придржите до одредена рутина во текот на денот, иако не сте на работа. Следете го ритамот, бидете во контакт со луѓето и посетувајте настани поврзани со вашата професионална сфера.

7. Направете план за да го најдете вашата работа од соништата чекор по чекор.

8. Обидете се да останете позитивни.

9. Не дозволувајте пасивност. Делувај, пробај нови работи. Добрите работи им се случуваат на позитивните луѓе.Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Кралски третман од Борко за малиот наследник

(ФОТО) Кралски третман од Борко за малиот наследник

ИМА ОСУМ ГОДИНИ И ТРОЈНО ПОВЕЌЕ ПЕХАРИ: Запознајте го Петар, македонскиот шампион во картинг

ИМА ОСУМ ГОДИНИ И ТРОЈНО ПОВЕЌЕ ПЕХАРИ: Запознајте го Петар, македонскиот шампион во картинг

„Пуси Рајот“ доби максимална казна затвор за упадот на финалето

„Пуси Рајот“ доби максимална казна затвор за упадот на финалето

Лудница во Торино, Роналдо делеше автограми

Лудница во Торино, Роналдо делеше автограми

Познати казните со кои ќе се соочат натрапниците кои го прекинаа финалето

Познати казните со кои ќе се соочат натрапниците кои го прекинаа финалето

Разбира 7 јазици, мајка е на 2 деца, фудбалот ѝ е слабост: Која е Колинда Грабар-Китаровиќ?

Разбира 7 јазици, мајка е на 2 деца, фудбалот ѝ е слабост: Која е Колинда Грабар-Китаровиќ?

Што го одбележа Светското првенство: Од Мбапе и Нејмар до ВАР и Путин

Што го одбележа Светското првенство: Од Мбапе и Нејмар до ВАР и Путин

ЗА ШТО СЕ РАБОТИ: Основци направија изум кој ќе го спаси светот

ЗА ШТО СЕ РАБОТИ: Основци направија изум кој ќе го спаси светот

Заборавете на Санторини: На овој остров ќе најдете плажи какви досега не сте виделе во цела Грција

Заборавете на Санторини: На овој остров ќе најдете плажи какви досега не сте виделе во цела Грција