20 Септември, 2018
0.3031
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

ИМА НАЧИН ЗА СПАС: Како да ги оддалечите досадните комарци од вашиот дом

Објавено во: Стил 05 Јули, 2018

Комарците дефинитивно се најдосадните инсекти посебно во лето. Нивниот убод создава болни и чувствителни отекувања кои чешаат премногу, а да не ги споменувме зуењата кои ги предизвикуваат.

Имаме неколку совети кои ќе ви помогнат да се спасите лесно од комарците внатре, но и на отворени простории како балкон и градина.

Посадете билки

Комарците исклучително ги иритираат силните мириси па тука сме во предност. Одредени билки како босилен, мента, рузмарин, па дури и лук може да спречат комарците да го напаѓаат вашиот внатрешен простор. Освен тоа, вам дополнително ќе ви биде фино со аромата која ќе се шири од балконот или градината.

ПОСТАВЕТЕ МРЕЖИЧКИ НА ПРОЗОРЦИТЕ

Мрежата на прозорците е класично оружјје во борба поритв комарците . Лесно се поставуваат на рамката на прозорот, а еднакво и лесно се отстрануваат затоа не треба да се грижите што засекогаш „ќе ги запечатите“ прозорците.

Посадете лаванда

Коамрците од петни жили го мрзат мирисот на лаванда која воедно е и една од билките кои едноставно се одржуваат. Позиционирајте ја својата лаванда на надворешната страна ана прозорот од кујната или на балкон и градина. Не само што ќе изгледа како прекрасен украс, туку и ќе ги одбие комарците, но и остабатите нападни инсекти

Користете есенцијални масла

Есенцијалните масла од лимон, еукалиптус, лаванда, мајчина душица, цитронела, и бослиек се совршен природен репелент. Можете да нанесете неколку капки масло директно на кожата или да ставите распрскате мирис по внатрешноста на просторијата.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ГРАДОВИ НА ДУХОВИ ВО ЕВРОПА: Убави се, но зошто немаат жители?

(ФОТО) ГРАДОВИ НА ДУХОВИ ВО ЕВРОПА: Убави се, но зошто немаат жители?

Откриени RAM меморијата и капацитетот на батеријата на новите iPhone уреди

Откриени RAM меморијата и капацитетот на батеријата на новите iPhone уреди

(ВИДЕО+ФОТО) ОД СЛЕДНАТА ГОДИНА ЛУЃЕТО ЌЕ ЛЕТААТ СО АВТОМОБИЛИ: Видете како функционираат

(ВИДЕО+ФОТО) ОД СЛЕДНАТА ГОДИНА ЛУЃЕТО ЌЕ ЛЕТААТ СО АВТОМОБИЛИ: Видете како функционираат

(ФОТО) ТОП 10: Ви даваме предлози каде да патувате на есен

(ФОТО) ТОП 10: Ви даваме предлози каде да патувате на есен

(ФОТО) СЕ ПОЈАВИ НА ИНТЕРНЕТ: Ова е совршен стан за архитектите

(ФОТО) СЕ ПОЈАВИ НА ИНТЕРНЕТ: Ова е совршен стан за архитектите

226 ДЕНА НЕ СУМ ПРОБАЛ АЛКОХОЛ: Игор Џамбазов искрен на концертот во Ѓорче

226 ДЕНА НЕ СУМ ПРОБАЛ АЛКОХОЛ: Игор Џамбазов искрен на концертот во Ѓорче

(ФОТО) ЅИРНЕТЕ КОЛКУ МОЌНО ИЗГЛЕДА ЈАХТАТА НА ИДНИНАТА: Ќе може да го заобиколи светот без да запира

(ФОТО) ЅИРНЕТЕ КОЛКУ МОЌНО ИЗГЛЕДА ЈАХТАТА НА ИДНИНАТА: Ќе може да го заобиколи светот без да запира

Интервју со Наташа Андонова: Да не бев фудбалерка ќе носев униформа

Интервју со Наташа Андонова: Да не бев фудбалерка ќе носев униформа

(ФОТО) РАЈ НА МAЛДИВИТЕ: Хотелска соба со која цела ноќ ќе бидете на плажа

(ФОТО) РАЈ НА МAЛДИВИТЕ: Хотелска соба со која цела ноќ ќе бидете на плажа