20 Август, 2018
0.2611
    FERS 58000    -2.52%     OKTA 4211    -0.1%     SBT 2000    0%     STB 1035    0.34%     STIL 135    2.88%     TEL 277    -0.14%     TNB 14100    -0.21%     TPLF 1216    -0.33%     UNI 2360    -1.67%

Има само 12 години и веќе е бруцош

Објавено во: Стил 06 Август, 2018

Момчето Карлос Антонио Сантамарија Диаз ќе биде првиот студент на таа возраст што се запишал на врвниот Националниот автономен универзитет во Мексико (УНАМ). 

Факултетот е еден меѓу најпрестижните во Латинска Америка, а детето го почна својот прв семестар на 6 август. На факултетот, Карлос приемниот тест го положил со 105 од можни 109 бодови.

Дванаесетгодишното дете сега ќе студира медицинска физика и биофизика на Универзитетот во Мексико Сити.

„Само сакам да студирам, ако ми ја затворат вратата, ќе влезам низ прозорецот“ – вели тој. 

Карлос, кој живее во мало гратче 90 километри оддалечено од главниот град, е добро познат во универзитетот. Во 2015 година соработувал во проекти по аналитичка хемија, биохемија и молекурална биологија.

Можеби ќе ве интересира

Едукаторот Војо ќе има свое шоу во скопската Зоолошка: „Не спијам од возбуда“

Едукаторот Војо ќе има свое шоу во скопската Зоолошка: „Не спијам од возбуда“

(ФОТО) ЕДНА ОД НАЈУБАВИТЕ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА: Опасна е за туристите, но тие упорно одат таму

(ФОТО) ЕДНА ОД НАЈУБАВИТЕ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА: Опасна е за туристите, но тие упорно одат таму

(ВИДЕО) КАДЕ СЕ НАОЃА: Скриена плажа која одзема здив и треба да ја посетите

(ВИДЕО) КАДЕ СЕ НАОЃА: Скриена плажа која одзема здив и треба да ја посетите

(ВИДЕО) ШАНГАЈ-„ЗЕМЈА НА ЧУДАТА“ - Никнува хотел со 16 ката под земја

(ВИДЕО) ШАНГАЈ-„ЗЕМЈА НА ЧУДАТА“ - Никнува хотел со 16 ката под земја

ОДМОР ЗА ЕВТИНИ ПАРИ: Зошто е најдобро и каде да летувате во септември?

ОДМОР ЗА ЕВТИНИ ПАРИ: Зошто е најдобро и каде да летувате во септември?

Новинарката Катерина Гетева ја открива тајната: Како ослабела 31 килограм

Новинарката Катерина Гетева ја открива тајната: Како ослабела 31 килограм

TОП ПЕТ ДЕСТИНАЦИИ ЗА 2019: Eдна земја е од Балканот

TОП ПЕТ ДЕСТИНАЦИИ ЗА 2019: Eдна земја е од Балканот

(ВИДЕО) Прво интервју: Елена Велевска проговори за семејното насилство

(ВИДЕО) Прво интервју: Елена Велевска проговори за семејното насилство

Мајчинството не е трка: Инспиративна колумна на Силвија Митевска

Мајчинството не е трка: Инспиративна колумна на Силвија Митевска