29 Март, 2023
0.0269

ИМАМЕ ДОГОВОР, НО ВУЧИЌ БЕГА И НЕ ПОТПИШУВА: Курти по средбата во Охрид

Објавено во: Балкан 19 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека постои јавен договор меѓу партиите кои преговараа во Охрид.

- Дојдовме во Охрид да го потпишеме основниот договор со анекс за имплементација. Постигнавме јавен договор за анексот што ќе го води спроведувањето на основниот договор. Другата страна, како и на последната средба во Брисел на 27 февруари, бега од потпишување. Сега со анекс. Останува на ЕУ да најде механизам статусот на овој договор да го направи правно обврзувачки – рече Курти.

Курти рече и дека државите ќе се занимаваат и со прашањето за минатото и исчезнатите лица.

Тој го коментираше и прашањето за членот 7, кој според посредникот Борељ веднаш ќе почне да се применува. Овој член се однесува за „самоуправување на српската заедница“.

- Во овој аспект има параграф кој зборува за адекватно ниво на самоуправа на несрпската мнозинска заедница и секако дека ќе се водиме по највисоките стандарди Србите во Косово да немаат никакви повреди и дискриминација, не заборавајќи дека предлогот на Ахтисари создаде огромен простор и можност да ги уживаат нивните права и да ги задоволат нивните потреби - рече Курти.

фото: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Можеби ќе ве интересира

Анализа на отпадни води утврди дека во Загреб помалку се конзумира кокаин

Анализа на отпадни води утврди дека во Загреб помалку се конзумира кокаин

ВИДЕО: ПЕНЗИОНЕРИ СЕ ТЕПАА ЗА ЌЕБАПИ ВО СУПЕРМАРКЕТ: Една баба легна да го брани фрижидерот, морало да интервенира обезбедувањето!

ВИДЕО: ПЕНЗИОНЕРИ СЕ ТЕПАА ЗА ЌЕБАПИ ВО СУПЕРМАРКЕТ: Една баба легна да го брани фрижидерот, морало да интервенира обезбедувањето!

МОНСТРУМОТ УРОШ ТРИ ДЕНА СЕ КРИЕЛ КАЈ ПРИЈАТЕЛ: Еве како е уапсен таткото на „детето од када“

МОНСТРУМОТ УРОШ ТРИ ДЕНА СЕ КРИЕЛ КАЈ ПРИЈАТЕЛ: Еве како е уапсен таткото на „детето од када“

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

ХАОС НА ЦРНОГОРСКА ТЕЛЕВИЗИЈА - гостинот викаше дека Ѓукановиќ мора да победи, па потоа ги вреѓаше сите во студиото

ХАОС НА ЦРНОГОРСКА ТЕЛЕВИЗИЈА - гостинот викаше дека Ѓукановиќ мора да победи, па потоа ги вреѓаше сите во студиото

БРЗА ЖЕЛЕЗНИЦА НИЗ РЕГИОНОТ: Покана ќе добие и Македонија!

БРЗА ЖЕЛЕЗНИЦА НИЗ РЕГИОНОТ: Покана ќе добие и Македонија!

ЕВЕ КАКВИ ИЗМАМИ ПРАВАТ ПРОДАВАЧИТЕ НА ДРВА: Крадат на кубикажа, граѓаните купуваат воздух!

ЕВЕ КАКВИ ИЗМАМИ ПРАВАТ ПРОДАВАЧИТЕ НА ДРВА: Крадат на кубикажа, граѓаните купуваат воздух!

ЦЕЛА БУГАРИЈА НА НОЗЕ: Фрчат дојави за бомби од сите страни,на само пет дена пред избори

ЦЕЛА БУГАРИЈА НА НОЗЕ: Фрчат дојави за бомби од сите страни,на само пет дена пред избори

КРОАЦИЈА ЕРЛАЈНС ВОВЕДУВА НОВА ПОНУДА ВО СИТЕ СВОИ АВИОНИ - еве за каква новина се работи

КРОАЦИЈА ЕРЛАЈНС ВОВЕДУВА НОВА ПОНУДА ВО СИТЕ СВОИ АВИОНИ - еве за каква новина се работи