11 Декември, 2023
0.0238

ИНСТИТУЦИИТЕ СЕ ОТКАЖАА ОД ВАЊА: Хрват изел смоква и паднал во кома

Објавено во: Балкан 20 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Хрват изел смоква и паднал во кома.

Вања Гудац (43) поради неговата здравствена состојба заврши во болница. Само неколку часа откако го примиле во болница, персоналот го нашол на подот од тоалетот. Смоквата што ја изел му се заглавила во грлото и во тој момент мозокот му останал без кислород, по што завршил во кома.

„Лекарите постојано ни велеа дека нема да преживее, но потоа прашуваа кога ќе го однесеме дома. Беше како да е парче мебел”, рекла неговата мајка Вера Гудац.

Вања најдобро реагирал на музика, видеа и гласовни пораки.

„Секојдневно одам кај него, му пуштам песни, поздрави и желби за брзо закрепнување што ги добивам од непознати луѓе. Најголема награда за мене е намигнување и ракување. Институциите се откажаа од Вања, јас не сакаат“, изјавила Татјана Поповиќ Наглиќ.

Токму затоа неговото семејство верува дека може да му се помогне. 

„Би сакал да ги замолам сите што сакаат, што ја слушнале приказната на Вања, да ни испратат порака ако можат. Тоа може да биде читање на приказната, може да биде само поздрав. Вања одлично реагира на тоа, и тоа е се имаме за него сега можеме да обезбедиме“, рекол тој.

Марина Рагуж, неврохирург во Клиничката болница Дубрава, потврдила дека пораките навистина можат да го стимулираат мозокот на луѓето во кома.

„Семејството секогаш е охрабрено да разговара со пациентите, да пушта музика и на кој било начин да ги стимулира пациентите бидејќи не можеме да исклучиме дека тоа може да го стимулира мозокот“, објаснува таа за Нова ТВ.

Таа додаде дека во Хрватска се забележани неколку вакви случаи.

„За жал, има неколку бизарни случаи, а најбизарните се случија кај децата. Имавме кандидат за кој размислувавме за длабока стимулација на мозокот – тоа беше дете кое се задави во мермер. Имаме пациент, истото е дете, кој дуваше балон и го задуши“, рече таа.

Преку експериментална студија, таа, заедно со други лекари, разбудила околу 30 проценти од испитаниците кои достигнале ниво на свест на кое можат да комуницираат. 

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

КОЛКУ СЕ „БОГАТИ“ БАЛКАНСКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ, СПОРЕДБА ВО РЕГИОНОТ - еве каде се македонските на листата

КОЛКУ СЕ „БОГАТИ“ БАЛКАНСКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ, СПОРЕДБА ВО РЕГИОНОТ - еве каде се македонските на листата

ПО ТРИ МЕСЕЦИ ОБНОВЕНА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА СОЛУН - АТИНА: Но, и понатаму има линии кои не се воспоставени

ПО ТРИ МЕСЕЦИ ОБНОВЕНА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА СОЛУН - АТИНА: Но, и понатаму има линии кои не се воспоставени

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ТРПЕЛЕ ПРИТИСОЦИ ДА СЕ ПИШАТ БУГАРИ НА ПОПИСОТ: За тоа го известиле и Народниот правобранител во Тирана

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ТРПЕЛЕ ПРИТИСОЦИ ДА СЕ ПИШАТ БУГАРИ НА ПОПИСОТ: За тоа го известиле и Народниот правобранител во Тирана

ВУЧИЌ НА ТИК ТОК: Како Џек Спароу го донесе Џони Деп во Белград? ВИДЕО

ВУЧИЌ НА ТИК ТОК: Како Џек Спароу го донесе Џони Деп во Белград? ВИДЕО

БУГАРИЈА ДА ГИ ГАРАНТИРА ПРАВАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ МАЛЦИНСТВА: Еве што им порача Комитетот за елиминација на расна дискриминација на ОН

БУГАРИЈА ДА ГИ ГАРАНТИРА ПРАВАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ МАЛЦИНСТВА: Еве што им порача Комитетот за елиминација на расна дискриминација на ОН

БЕЛГРАД НА ВОДА ИСПАДНА ОД ИГРА: Растербајтерите не купуваат станови таму

БЕЛГРАД НА ВОДА ИСПАДНА ОД ИГРА: Растербајтерите не купуваат станови таму

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча