16 Јануари, 2019
0.2599
    ALK 8404.21    0.13%     GRNT 835.34    0.55%     KMB 5352.34    -0.67%     MPT 50186.9    -0.59%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.63%     OKTA 4500    0%     REPL 73000    0.69%     STB 1266.75    0.31%     UNI 2083.05    -0.8%

Интервју Катерина Петровска: Зависна сум од борбата на умови и адреналинот на шаховската табла

Објавено во: Стил 09 Ноември, 2018

Катерина Петровска е Раководител на Дирекција за Маркетинг во Охридска Банка Сосиете Женерал. Токму во оваа компанија слави јубилејни десет години ангажман. Низ годините променила неколку работни позиции, поголемиот дел од нив во комерцијалниот дел што, како што вели, од сегашна гледна точка го смета за непроценливо банкарско и животно искуство. Петровска има уште една голема љубов. Таа неодамна беше дел од женската шаховска репрезентација на Македонија на 43-та Олимпијада во Грузија. Освен за убавината на оваа древна игра, разговаравме и за предизвиците во професијата, но и воопшто за положбата на жените во македонската бизнис заедница

* На почетокот би Ве замолил да ги издвоите најзначајните моменти од Вашиот досегашен професионален пат.

- Од сегашна перспектива, мојот професионален пат започнува и „завршува“ со Охридска Банка Сосиете Женерал. Во оваа компанија годинава славам јубилеј од 10 години и навистина сум горда што сум дел од банка која е единствен светски бренд на нашиот пазар. Тука се случи моето прво работно искуство, по дипломирањето на Економскиот факултет во Скопје, а низ годините променив неколку работни позиции во Банката, поголемиот дел од нив во комерцијалниот дел, што од сегашна гледна точка го сметам за непроценливо банкарско и животно искуство. Во моментот сум на позиција Раководител на Дирекција за Маркетинг, одговорна за три служби, маркетинг и комуникации, развој на производи и служба за квалитет, секоја од нив со своја проблематика и предизвици, но истовремено меѓузависни и со голем потенцијал за заеднички синергетски резултат, кој верувам го постигнуваме. После подолг период во директна комуникација со клиенти, од оваа позиција имам можност за индиректно влијание и комуникација со нив, како и креирање на понуда и производи што ќе ги задоволи нивните потреби. Навистина е посебен предизвик и задоволство во ова време на дигитализација да се биде учесник во креирање на производи, маркетинг кампањи и интеракција со клиенти преку најразлични дигитални канали. 

 Целото интервју читајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Љубов престрашна, што стори

Љубов престрашна, што стори

Цртањето со уста ме спаси од тагата: Роза Мојсовска напиша нова збирка со поезија

Цртањето со уста ме спаси од тагата: Роза Мојсовска напиша нова збирка со поезија

ВНИМАВАЈТЕ: Социјалните мрежи може да предизвикаат депресија кај тинејџерите!

ВНИМАВАЈТЕ: Социјалните мрежи може да предизвикаат депресија кај тинејџерите!

Крај со големо „К“

Крај со големо „К“

Мора да имаме ист кармин и маникир: Ивона Стоименовска за животот на една стујардеса

Мора да имаме ист кармин и маникир: Ивона Стоименовска за животот на една стујардеса

(ГАЛЕРИЈА) Шизичка диско Василица во Опера и балет

(ГАЛЕРИЈА) Шизичка диско Василица во Опера и балет

(ВИДЕО) Колку е смешно, толку е и страшно: Најсилната порака зошто не треба да пишувате на мобилен и да возите

(ВИДЕО) Колку е смешно, толку е и страшно: Најсилната порака зошто не треба да пишувате на мобилен и да возите

Пукна бракот на најбогатиот човек на светот: Се подготува најскапиот развод

Пукна бракот на најбогатиот човек на светот: Се подготува најскапиот развод

Водителката Елена Стојановска: Вежбам кампањски, со спортот сум на вие

Водителката Елена Стојановска: Вежбам кампањски, со спортот сум на вие