14 Јули, 2020
0.0580

Видете ги блиндираните автомобили на ТИТО

Објавено во: Стил 29 Јуни, 2020

Oд импозантните автомобили со кои се возеше Јосип Броз- Тито, најмногу значење им се придава на оние кои беа произведени од Мерцедес. Тоа не се обични автомобили, туку возила кои импонираат со сето она што го содржат.

Имаше 5„ Mercedes pulman 600 “, купени од 1964 до 1978 година. Првиот „Мерцедес 600“ пристигна во Југославија на 8. технички саем во Белград, по саемот во Франкфурт. Воодушевен од квалитетот на изработката, софистицираните технички решенија и карактеристики како што се 6.332 кубици, 250 коњски сили, Тито го нарача тогашниот прв Мерцедес 600, кој ќе ги замени американските автомобили, кои дотогаш беа главните за официјални настапи.

Mercedes опремен дури и со комплет за бричење

"Мерцедесот 600 од 1978 година е единствениот блиндиран мерцедес со шест врати од тоа време, фабрички блиндиран. Исто така, од фабриката" Мерцедес "велат дека само за потребите на тогашниот претседател на СФР Југославија Јосип Броз Тито тие го испорачале единствениот на светот со толку долго меѓуосовинско растојание.

Сите детали и фотографии овде на Машки магазин


Можеби ќе ве интересира

Пробиотици во бременоста - Зошто на бремените жени им се потребни пробиотици

Пробиотици во бременоста - Зошто на бремените жени им се потребни пробиотици

Дефинитивно, промена во начинот на облекување ќе има: Интервју со дизајнерката Катарина Лука

Дефинитивно, промена во начинот на облекување ќе има: Интервју со дизајнерката Катарина Лука

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата