22 Март, 2019
0.5147
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Изјавата на Заев ги збесна албанските гласачи

Објавено во: Македонија 16 Декември, 2018

СДСМ го поддржува ставот на македонскиот премиер Зоран Заев дека е избрзано формирањето на војска на Косово во време на регионални тензии, кореспондирајќи со оној на НАТО и на САД.

Оваа изјава предизвика негативни реакции од Алијанса за Албанците и Беса, но исто така ги „зовре“ социјалните мрежи со коментари од албанските граѓани дека „Заев не треба да заборави кој до донел на власт“.

Последната анкета на Македонскиот центар за меѓународна соработка, објавена на 21 ноември, покажа дека СДСМ е најомилената партија кај Албанците во Македонија со доверба од 27.5%, а по неа следи ДУИ со 27%. 

Најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ, сега за сега без став околу формирањето на војската на Косово.

Инаку, вчера косовското Собрание, по 10 години независност ја формираше државната војска. Со 106 гласа „за“, беше усвоен законот за Министерството за одбрана, додека со 107 гласа беше донесен Законот за безбедносните сили на Косово, кои беа формирани во 2009 година, врз основа на планот на Ахтисар.


Можеби ќе ве интересира

Се трага по маж кој го однеле водите на Вардар

Се трага по маж кој го однеле водите на Вардар

ФОКУС НА ДЕНОТ: Договор за СЈО нема, реисот на ИВЗ се заканувал

ФОКУС НА ДЕНОТ: Договор за СЈО нема, реисот на ИВЗ се заканувал

Рускоска: Зијадин Села го има спасено еден од демонстрантите

Рускоска: Зијадин Села го има спасено еден од демонстрантите

Андов: Човекот не успеа да го спречи атентатот, а потоа го снема

Андов: Човекот не успеа да го спречи атентатот, а потоа го снема

Стојан Андов тврди дека Фрчкоски не ја прочитал книгата која судот ја забрани

Стојан Андов тврди дека Фрчкоски не ја прочитал книгата која судот ја забрани

Нема договор за СЈО меѓу власта и опозицијата

Нема договор за СЈО меѓу власта и опозицијата

Протест за Алими: Не може да биде осуден, а Муковски, Василевски и Арнаудов ослободени

Протест за Алими: Не може да биде осуден, а Муковски, Василевски и Арнаудов ослободени

Ганка Цветанова за синот на Силјановска: Самоумислената „елита” се потсмева и ги омаловажува оние кои решиле да бидат свои

Ганка Цветанова за синот на Силјановска: Самоумислената „елита” се потсмева и ги омаловажува оние кои решиле да бидат свои

Владата размислува да пријави Реисот на ИВЗ по упатените закани

Владата размислува да пријави Реисот на ИВЗ по упатените закани