21 Јануари, 2019
0.2960
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Изјавата на Заев ги збесна албанските гласачи

Објавено во: Македонија 16 Декември, 2018

СДСМ го поддржува ставот на македонскиот премиер Зоран Заев дека е избрзано формирањето на војска на Косово во време на регионални тензии, кореспондирајќи со оној на НАТО и на САД.

Оваа изјава предизвика негативни реакции од Алијанса за Албанците и Беса, но исто така ги „зовре“ социјалните мрежи со коментари од албанските граѓани дека „Заев не треба да заборави кој до донел на власт“.

Последната анкета на Македонскиот центар за меѓународна соработка, објавена на 21 ноември, покажа дека СДСМ е најомилената партија кај Албанците во Македонија со доверба од 27.5%, а по неа следи ДУИ со 27%. 

Најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ, сега за сега без став околу формирањето на војската на Косово.

Инаку, вчера косовското Собрание, по 10 години независност ја формираше државната војска. Со 106 гласа „за“, беше усвоен законот за Министерството за одбрана, додека со 107 гласа беше донесен Законот за безбедносните сили на Косово, кои беа формирани во 2009 година, врз основа на планот на Ахтисар.


Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Протести во Грција, отровниот воздух ги активираше мерките

ФОКУС НА ДЕНОТ: Протести во Грција, отровниот воздух ги активираше мерките

Автобусите од утре сообраќаат по вообичаениот зимски возен ред

Автобусите од утре сообраќаат по вообичаениот зимски возен ред

Нема враќање во школо утре: Учениците ќе си седат дома уште два дена

Нема враќање во школо утре: Учениците ќе си седат дома уште два дена

(ФОТО) Скијачите од Банско и Боровец заглавени меѓу Крива Паланка и Куманово

(ФОТО) Скијачите од Банско и Боровец заглавени меѓу Крива Паланка и Куманово

И ЗНМ го осуди нападот врз новинарката Мирјана Мирчевска-Јовановиќ

И ЗНМ го осуди нападот врз новинарката Мирјана Мирчевска-Јовановиќ

(ФОТО) Ѓорчев во Беровско на маскенбал стар 500 години

(ФОТО) Ѓорчев во Беровско на маскенбал стар 500 години

ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ носи „гага“ возење во автобусите на ЈСП

ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ носи „гага“ возење во автобусите на ЈСП

Жбогар оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Жбогар оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Сообраќајка кај Штип, возачот тешко повреден

Сообраќајка кај Штип, возачот тешко повреден