12 Јули, 2020
0.0213

Јас го ликвидирав Никола Тесла по наредба на Хитлер“: Признанието пред смртта го шокираше светот

Објавено во: Стил 19 Јуни, 2020

Личниот телохранител на Хитлер, човекот кој го ослободил Мусолини, го ловил Тито на Дрвар, а советникот на Насер, тврдел дека го ликвидирал Никола Тесла.

- Го убив Никола Тесла по лична наредба на Адолф Хитлер, кој процени дека сојузниците можат да ги искористат неговите откритија и да ја добијат војната - тврди Ото Скорзани, полковник на единиците на СС, командант на германските командоси во Втората светска војна.

Ова е она што Скорцени, но и многу други неверојатни работи, му го кажа на смртната постела на неговиот несуден зет Ерик Бремен (познат и како Ерик Орион) кој сведочеше за тоа во радио шоу во САД во 2006 година.

Скорцени тврдеше дека во јануари 1943 година, по лични налози на Хитлер, бил транспортиран со подморница до бреговите на Њујорк, од каде одел со Рајнхард Глен до хотелот во кој живееше Тесла, го задавил со перница, а потоа го испразнил сефот со изобилство на вредни документи, незабележано и си заминал.

Сите детали на Машки магазин 


Можеби ќе ве интересира

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?