30 Јуни, 2022
0.0255

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

Објавено во: Свет 15 Мај, 2021

Добивај вести на Viber

Египет денеска ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените лица на единствениот излез што не е под контрола на Израел. 

Земјата испрати десет амбуланти во палестинската енклава за евакуација на ранетите во палестинско-израелскиот конфликт. 

Официјален Каиро направи исклучок и „ја отвори границата Рафах за премин на десет египетски амбуланти за евакуација на ранетите и нивно пренесување во Египет на лекување”, изјави извор кој побарал да остане неименуван.

Египетското јавно здравје уште вчера најави дека три болници се подготвуваат да ги примат ранетите од Газа. 139 лица загинаа, од кои 39 деца, а скоро илјада се повредени во воздушни напади и бомбардирања на Појасот Газа со кои Израел одговори на палестинските ракетира на својата територија од Појасот Газа, каде на власт е исламистичкото палестинско движење Хамас. 

Американскиот претседател Џо Бајден денеска разговарал по телефон со палестинскиот претседател Махмуд Абас за последните конфликти меѓу Израел и Палестинците. 

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопштил на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел прави се за да избегне повреда на луѓе кои не се вклучени во борбата против Хамас и другите групи во Појасот Газа. 

Можеби ќе ве интересира

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар