12 Декември, 2019
0.0235

Канцероген воздух дишат граѓаните на два македонски града

Објавено во: Македонија 15 Ноември, 2019

Куманово и Тетово вечерва се многу високо загадени. 

Делови од Скопје се високо загадени, додека средно загадени се Битола, Кочани и Струмица. Кавадарци, Кичево и Дебар се ниско загадени, а многу ниско загаден е воздухот во Велес и Гостивар.

Во Куманово, апликацијата Мој Воздух измери 104 ПМ честички на 100 микограми, а 141 ПМ честички на 100 микограми се измерени во Тетово. Невладините на средба со шефот на државата, Стево Пендаровски изнесоа повеќе барања. 


Можеби ќе ве интересира

Божиновски за „Рекет“: Испуштена е контролата и процесот е надвор од судот

Божиновски за „Рекет“: Испуштена е контролата и процесот е надвор од судот

Maкедонец уапсен во Словачка поради убиство

Maкедонец уапсен во Словачка поради убиство

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се појавија нови снимки за „Рекет“, во Пробиштип се отвори фабрика

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се појавија нови снимки за „Рекет“, во Пробиштип се отвори фабрика

Заев: Изградбата на меѓусистемска гасна врска Петрич-Струмица е сериозен потенцијал за развој на земјата

Заев: Изградбата на меѓусистемска гасна врска Петрич-Струмица е сериозен потенцијал за развој на земјата

Заев кажа што мисли за заканите упатени кон неговото семејство

Заев кажа што мисли за заканите упатени кон неговото семејство

На северот од Македонија вечерва најзагадено

На северот од Македонија вечерва најзагадено

ДУИ знаеле дека цел закон е испратен во Венецијанска комисија, тврди Заев

ДУИ знаеле дека цел закон е испратен во Венецијанска комисија, тврди Заев

УШТЕ ЕДЕН „НОН ПЕЈПЕР“: Девет европски држави објаснуваат како да се интегрира Западен Балкан

УШТЕ ЕДЕН „НОН ПЕЈПЕР“: Девет европски држави објаснуваат како да се интегрира Западен Балкан

Заев од Пробиштип: „Кранфилд Фаундри“ ќе дава плата повисока од просечната

Заев од Пробиштип: „Кранфилд Фаундри“ ќе дава плата повисока од просечната