03 Декември, 2020
0.0193

Катимерини: Грција ги отвора границите најдоцна до 1 јули

Објавено во: Балкан 19 Мај, 2020

Грчката влада одлучи да ги отвори границите за туристите од Европската унија, Шенген-зоната и Израел најдоцна до 1 јули, но евентуално дури и порано, со можност од средината на јуни, објави Катимерини.

Релевантните одлуки на Владата се очекуваат утре или четврток, заедно со планот за поддршка на туристичката индустрија, но весникот веќе ги има основните информации.

Според истите извори, здравствените власти во земјата веќе го одобриле планот на владата да ги пуштаат туристите и останува да се финализира само датумот. Ова ќе зависи од епидемиолошките податоци на земјата, кои се многу охрабрувачки во моментот.

Отворањето на границите може да повлече и одлука сезонските хотели да започнат со работа од 15 јуни. Одлуките ќе ги соопшти утре премиерот Киријакос Мицотакис. Според одлуката на владата, патниците нема да бидат ставени во карантин или да се бара од нив да прават тест за коронавирусот.

Индивидуалните земји ќе имаат право да бараат дополнителни услови, но ЕУ побара да се почитува принципот на недискриминација.


Можеби ќе ве интересира

Ги донесоа националните планови за вакцинирање: Во Грција ќе се трошат 2 милиони дози месечно, во Бугарија меѓу првите ќе се вакцинираат полицајците

Ги донесоа националните планови за вакцинирање: Во Грција ќе се трошат 2 милиони дози месечно, во Бугарија меѓу првите ќе се вакцинираат полицајците

Берлин: Се прават напори за усвојување на рамката со Албанија, и покрај проблемот со Северна Македонија

Берлин: Се прават напори за усвојување на рамката со Албанија, и покрај проблемот со Северна Македонија

(ВИДЕО) ХРВАТСКА ЗАВЕАНА: Се формира снежна покривка над 15 сантиметри

(ВИДЕО) ХРВАТСКА ЗАВЕАНА: Се формира снежна покривка над 15 сантиметри

ЕКСКЛУЗИВНО: Српски научник откри кои органи „ги сака“ короната

ЕКСКЛУЗИВНО: Српски научник откри кои органи „ги сака“ короната

Вирусологот Александрова: Првиот вид на корона вирусот веќе исчезнува

Вирусологот Александрова: Првиот вид на корона вирусот веќе исчезнува

ПОЧИНА ЛАЗО ГОЛУЖА: Ја создаде култната „Квискотека“

ПОЧИНА ЛАЗО ГОЛУЖА: Ја создаде култната „Квискотека“

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала