19 Мај, 2019
0.0340

Китаровиќ го засени Заев во Брисел и во Македонија

Објавено во: Балкан 12 Јули, 2018

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар - Китаровиќ, со победата на Хрватска против Англија и пласманот на историското финале на Светското фудбалско првенство ги засени македонскиот премиер Зоран Заев и добивањето на покана за членство во НАТО на Самитот на Алијансата во Брисел.

Македонската делегација на чело со Заев ја објави веста дека Македонија добива покана од НАТО и дека застануваме еднакво рамо до рамо со членките во најсилниот воен сојуз, но на социјалните мрежи во нашата земја вриеше од честитки за успехот на „коцкестите“.

Хрватска е веројатно најмалата земја што ќе игра во едно фудбалско финале на Светско првенство повеќе од 50-ина години.

Китаровиќ беше главна ѕвезда во четвртина-финалето од СП, кога Хрватска на пенали го совлада домаќинот Русија, а таа директно го следеше дуелот.

Китаровиќ, според хрватскиот политички систем, владее само репрезентативно, но сепак присуствуваше на Самитот на НАТО, каде што пак нејзиниот македонски пандан, Ѓорѓе Иванов, не присуствуваше, откако не доби покана.

Можеби ќе ве интересира

„Вечерње новости“: На Косово се врши нелегална трансплантација и трговија со органи

„Вечерње новости“: На Косово се врши нелегална трансплантација и трговија со органи

ПУКАЊЕ ВО КОСОВО: Рането момче од српска националност

ПУКАЊЕ ВО КОСОВО: Рането момче од српска националност

Mарија Шерифовиќ даде коментар за Евровизија

Mарија Шерифовиќ даде коментар за Евровизија

Што прават воени бродови во Албанија?

Што прават воени бродови во Албанија?

(ВИДЕО) Се навршија 26 години од смртта на Бошко и Адмира во Сараево

(ВИДЕО) Се навршија 26 години од смртта на Бошко и Адмира во Сараево

Босна доби „патриотски фронт“, се залагаат за она за што се противат босанските Срби

Босна доби „патриотски фронт“, се залагаат за она за што се противат босанските Срби

За 4 години изгубиле цел еден град

За 4 години изгубиле цел еден град

Вулин бара да проговориме за Голема Албанија

Вулин бара да проговориме за Голема Албанија

(ВИДЕО) СЕ ТРАГА СО ЧАМЦИ И ДРОНОВИ: Малиот Ибрахим го однесе надојдена вода во Босна-ни трага ни глас

(ВИДЕО) СЕ ТРАГА СО ЧАМЦИ И ДРОНОВИ: Малиот Ибрахим го однесе надојдена вода во Босна-ни трага ни глас