21 Април, 2021
0.0211

Ќе летуваме поевтино во Грција: Се намалуваат цените на хотелите и рестораните

Објавено во: Македонија 20 Мај, 2020

Грчката Влада најверојатно ќе го намали Данокот на додадена вредност (ДДВ) во угостителските услуги и во хотелското сместување, објавуваат грчките медиуми пред прес конференцијата која е закажана за денеска попладне. Намалувањето на ДДВ значи и поевтинување на овие услуги и на сместувањето во хотели, податок кој е важен за многу граѓани на Македонија кои сепак сакаат летниот одмор да го поминат во соседна Грција. Инаку на прес конференцијата ќе се обрати премиерот Кирјакос Мицотакис, кој ќе ги објасни во детали сите планови за престојната турстичка сезона. 

Грција подготви посебен план за развој на туризмот во услови на пандемија со Ковид-19. Во него се содржани сите протоколи и за влез во земјата, факти кои интересираат многу граѓани во земјава. Според наши информации границата со Грција ќе биде отворена веќе од 1 јуни или најдоцна до 15 јуни. 

„Катимерини“ вчера објави дека за туристите нема да биде потребен ниту тест.

Можеби ќе ве интересира

ВО МАКЕДОНИЈА ДОСЕГА ВАКЦИНИРАНИ ОКОЛУ 40.000 ГРАЃАНИ: Направени се нарачки за повеќе од 2 милиони вакцини, но ќе се набавува и од „Торлак“

ВО МАКЕДОНИЈА ДОСЕГА ВАКЦИНИРАНИ ОКОЛУ 40.000 ГРАЃАНИ: Направени се нарачки за повеќе од 2 милиони вакцини, но ќе се набавува и од „Торлак“

НЕПОТИЗАМ, КРОНИЗАМ, КЛИЕНТЕЛИЗАМ, ПАРТИСКА ПОВРЗАНОСТ - во јавниот сектор и лани се вработувале малку „поеднаквите“ од другите

НЕПОТИЗАМ, КРОНИЗАМ, КЛИЕНТЕЛИЗАМ, ПАРТИСКА ПОВРЗАНОСТ - во јавниот сектор и лани се вработувале малку „поеднаквите“ од другите

ЕПИДЕМИОЛОГОТ ДАНИЛОВСКИ: Цитокинската бура е последица од претерана стимулација на имунолошкиот систем

ЕПИДЕМИОЛОГОТ ДАНИЛОВСКИ: Цитокинската бура е последица од претерана стимулација на имунолошкиот систем

Маж си ја убил сопругата во Струга

Маж си ја убил сопругата во Струга

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Земјотрес е регистриран во западна Македонија

Земјотрес е регистриран во западна Македонија