28 Март, 2020
0.0458

ЌЕ СЕ ВОВЕДЕ ЛИ РЕД: Од викендов нема веќе продавање во градски парк на кој му текне

Објавено во: Македонија 24 Февруари, 2020

Овој викенд во градскиот парк нема да може да биде продавач секој кој ќе посака.

Од градот планираат да воспостават ред со тоа што преку јавен повик беа избрани мобилни продавачи кои може да аплицираат за поставување урбана опрема на 21 локација со еднаква максимална површина во двата дела во Градскиот парк.

Тие ќе добијат дозвола со која што ќе може да постават урбана опрема во паркот, а неделава треба да бидат избрани.

Секој мобилен продавач ќе добие довозла со која ќе користи обележана локација од следниот месец при што секој ќе биде задолжен сам да се грижи за хигиената на добиената локација.

Исто така, продавачите ќе немаат право отпадот да го фрлаат во корпите во паркот, туку нивна обврска ќе биде да го фрлаат во посебни корпи за отпад, а ќе немаат право ниту да користат озвучување и слични системи за пуштање музика.

фото: Град Скопје


Можеби ќе ве интересира

Битола повеќе не е град без заболени од корона вирусот, Петровска побара дисциплина

Битола повеќе не е град без заболени од корона вирусот, Петровска побара дисциплина

Започнува летното сметање на времето

Започнува летното сметање на времето

Респираторите од Турција ќе бидат донесени со воен карго авион, донација на тестови од Агенцијата за атомска енергија

Респираторите од Турција ќе бидат донесени со воен карго авион, донација на тестови од Агенцијата за атомска енергија

Пациентка од Струга почина од Ковид-19, 22 нови случаи, вкупно заболени 241 лице

Пациентка од Струга почина од Ковид-19, 22 нови случаи, вкупно заболени 241 лице

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Граѓаните во брзање пред полицискиот час

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Граѓаните во брзање пред полицискиот час

Мицкоски: Утре гледајте не со Горазд на телевизија, ќе добиете многу одговори

Мицкоски: Утре гледајте не со Горазд на телевизија, ќе добиете многу одговори

Чулев: Генералниот секретаријат на Владата го избра сместувањето во центарот на Битола

Чулев: Генералниот секретаријат на Владата го избра сместувањето во центарот на Битола

Денеска и утре порано започнува полицискиот час

Денеска и утре порано започнува полицискиот час

Велешкиот градоначалник негативен на тестот откако неговата сопруга се најде во контакт со заболени

Велешкиот градоначалник негативен на тестот откако неговата сопруга се најде во контакт со заболени