24 Јуни, 2018
0.3382
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Ќе се воздржат ли пратениците од слатките патни трошоци?

Објавено во: Македонија 15 Ноември, 2017

По силниот притисок на јавноста и критиките за привилигерана положба дел од пратениците размислуваат да воведат ограничување на патните трошоци или барем некаква измена на методологијата на пресметка со што ќе се заштедат државни средства во период кога токму власта критува дека мора да се трошат разумно парите на граѓаните.

Засега единствено Тунтев, координаторот на пратеничката група на СДСМ, поднел до собранискиот спикер Талат Џафери предлог за скратување на дел од трошоците за пат на пратениците кои би се намалиле за околу 30%. 

Постојат повеќе идеи како би се решил проблемот со превиските суми за надомест на патни трошоци кои на пратениците дури трикратно им се повисоки од основната плата и сосема е јасно дека нема така лесно да се откажат.

Меѓу идеите се да се изгради собраниска резиденција за пратеници кои таму би живееле во текот на мандатот, да се воспостави единствена транспорт служба за пратениците со однапред утврдени дозволи за гориво, а други критичари пак бараат пратениците да почнат да користат јавен превоз како и сите други нормални граѓани и да се откажат од безмислените привилегии. 

Годинава, според предлог буџетот на Владата на РМ за собраниските патни трошоци и за трошоците за одвоен живот на пратениците се планирани 1,3 милион евра или речиси идентично во однос на годината која изминува. Од опозицијата засега немаат конкретен предлог велејќи дека СДСМ критукуваше за ова прашање и тие треба да најдат сега решение прифатливо за сите. Ниту останатите политички партии кои учествуваат во Собранието не се премногу воодушевени ако треба да се кратат надоместоците.

Годинава зголемена е и ставката на Собранискиот канал за набавка на опрема и машини, од 50.000 на 340 илјади евра.


Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Oтфрламе каква било поврзаност со нaпадот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Oтфрламе каква било поврзаност со нaпадот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ

Што ќе се случи ако одлучиме дека нема да го прифатиме Договорот со Грција?

Што ќе се случи ако одлучиме дека нема да го прифатиме Договорот со Грција?

Чижов вели дека приемот на Македонија во НАТО ќе биде „грешка со последици“

Чижов вели дека приемот на Македонија во НАТО ќе биде „грешка со последици“

Шекеринска бара поддршка од земјите членки на НАТО

Шекеринска бара поддршка од земјите членки на НАТО

Прекин на водоснабдувањето во Сопиште

Прекин на водоснабдувањето во Сопиште

Можни се бегалски центри во Македонија?

Можни се бегалски центри во Македонија?

Дали денеска се чека на граница?

Дали денеска се чека на граница?

Заев: Eдинственото што можеме да речеме дека го изгубија двете страни е суетата

Заев: Eдинственото што можеме да речеме дека го изгубија двете страни е суетата

Што им порача внуката на Гоце Делчев на демонстрантите?

Што им порача внуката на Гоце Делчев на демонстрантите?