23 Октомври, 2019
0.0294

КОБЕН 13 ФЕВРУАРИ: Поради Мифтари не почна судењето за страшната несреќа кај Ласкарци

Објавено во: Македонија 16 Септември, 2019

Тринаесети февруари ќе остане врежан во главите на многумина, а посебно во срцата на семејствата на загинатите кога автобус на компанијата Дурмо турс излета од патот .

Со смрт завршија животите на 16 лица меѓу кои имаше многу млади. Се враќаа од главниот град дома.

Неодамна почна судењето за несреќата кај селото Ласкарци, а денешното рочиште е презакажано за 15 октомври поради здравствени причини на еден од обвинетите.

Како што се наведува се работи за шефот на возниот парк на Дурмо турс Рамзи Мифтар кој денес требало да се оперира.

Обвинителниот акт од страна на Јавното обвинителство пред еден месец беше целосно прифатен од страна на Кривичниот суд против шестемина обвинети кои се однесувале неодговорно пред да се случи трагедијата на патот Тетово - Скопје.

Основното јавно обвинителство на 1 јули поднесе шест обвиненија поврзани со обвинети од „Дурмо турс“. Уште од 2 јули минатата година сопственикот на претпријатието и шефот, кој патем не поседувал сертификат за професионална компетентност во патниот сообраќај, не го почитувале безбедносниот протокол пред да се преврти автобусот на 13 февруари 2019 и се обвинети за тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот 

Можеби ќе ве интересира

ДЕСТИНАЦИИ НА LONELY PLANET ЗА 2020: Македонија се најде на трето место

ДЕСТИНАЦИИ НА LONELY PLANET ЗА 2020: Македонија се најде на трето место

Маж е тешко повреден откако паднал од зграда во Аеродром

Маж е тешко повреден откако паднал од зграда во Аеродром

РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ПРИСТАПНИ ПРЕГОВОРИ: Може ли таа да смени нешто за Македонија?

РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ПРИСТАПНИ ПРЕГОВОРИ: Може ли таа да смени нешто за Македонија?

Може ли јавен обвинител да се избира на непосредни избори?

Може ли јавен обвинител да се избира на непосредни избори?

Заев: Јас ќе бидам премиер, техничкиот ќе биде познат на крајот на декември

Заев: Јас ќе бидам премиер, техничкиот ќе биде познат на крајот на декември

Мицкоски: Заев тргуваше со свети работи, а за возврат не доби ништо

Мицкоски: Заев тргуваше со свети работи, а за возврат не доби ништо

Груби: Али Ахмети го убеди Заев да не дава оставка

Груби: Али Ахмети го убеди Заев да не дава оставка

Ѓорѓе Иванов: Наша обврска е да го следиме нивниот пат

Ѓорѓе Иванов: Наша обврска е да го следиме нивниот пат

Мебел на Јанева и Јовановски во депото на Агенцијата за управување со одземен имот

Мебел на Јанева и Јовановски во депото на Агенцијата за управување со одземен имот