24 Февруари, 2020
0.0381

Кој остана, кој замина, и кои се нови потпретседатели на СДСМ

Објавено во: Македонија 23 Август, 2019

Централниот одбор на владејачката СДСМ, одлучи да се донесат пет потпретседатели на партијата.

Двајца од нив се нови, тие за прв пат ќе бидат потпретседатели на СДСМ, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска е од синоќа официјално една од потпретседателите, новитет и изненадување за сопартициите но и за јавноста е новоизбраниот потпретседател автор и ПР експерт, Коста Петров.

Останатите тројца старо-нови потпретседатели на партијата се министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, Мухамед Закири, пратеник во собранието и Дамјан Манчевски, министерот за информатичко општество и администрација.

Градоначаникот на Град Скопје, Петре Шилегов и пратеничката Форсина Ременски ја напуштија позицијата потпретседател на СДСМ.

Петров синоќа преку својот Фејсбук профил порача дека одлучил да влезе во политика за да се обиде да направи нешто подобро, а не само да стои настрана и да коментира. Вели дека немањето искуство во политката го смета за свој најголем адут.

Премиерот Зоран Заев, пак на својот Фејсбук профил напиша дека преку Коста Петров, којшто е нов меѓу  редовите на партијата, и којшто е избран за потпретседател на СДСМ  ја испраќаат пораката како може да се засукаат ракавите, и да се направат напори да се успее во нашата земја.


Можеби ќе ве интересира

Социјалдемократите вечерва почнале да ги кројат пратеничките листи

Социјалдемократите вечерва почнале да ги кројат пратеничките листи

ФОКУС НА ДЕНОТ: Повредените од Романовце се борат за живот, во Италија се шири коронавирусот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Повредените од Романовце се борат за живот, во Италија се шири коронавирусот

Средба Поповски-Тимоние: Клучна определба на оваа Влада е целосната слобода и независност на медиумите

Средба Поповски-Тимоние: Клучна определба на оваа Влада е целосната слобода и независност на медиумите

ПО НЕСРЕЌАТА ВО РОМАНОВЦЕ: Утре ден на жалост во Куманово

ПО НЕСРЕЌАТА ВО РОМАНОВЦЕ: Утре ден на жалост во Куманово

Се вклучува ли алармот: Филипче порача да не се патува во Италија

Се вклучува ли алармот: Филипче порача да не се патува во Италија

ВМРО-ДПМНЕ започнува со протести, утре и опозицијата ќе маршира за правда

ВМРО-ДПМНЕ започнува со протести, утре и опозицијата ќе маршира за правда

Блерта Поцеста што си го масакрираше семејството во Дебар ќе сведочи за убиството на Пино

Блерта Поцеста што си го масакрираше семејството во Дебар ќе сведочи за убиството на Пино

Клиниката во Штип ќе биде база за изолација на евентуално заразените од корона во Македонија

Клиниката во Штип ќе биде база за изолација на евентуално заразените од корона во Македонија

Милошоски: Заев ако не лаже, нека каже кој го снимал

Милошоски: Заев ако не лаже, нека каже кој го снимал