28 Мај, 2024
0.0246

Кои се 100-те најмоќни луѓе во медиумите во Србија?

Објавено во: Балкан 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Српскиот весник Блиц состави листа за тоа кои се најмоќните луѓе во медиумите, естрадата, спортот. 

Тие ги објавија 100-те најмоќни имиња. Прв е Жељко Митровиќ. Челникот на Пинк како што се наведува и натаму успева да одржи баланс меѓу забавната програма, домашните и странски серии, но и политички содржини кои ги нуди неговата телевизија. Се вели дека тој го има еден од најуспешните формати на Балканот. Неговиот проект „Задруга“, иако често е мета на критики, сепак руши рекорди со гледаност. Сега се емитува шестата сезона, а комплексот во Шимановци е еден од најголемите во Европа. И по 29 години, телевизијата има забавна програма и милионски гледачи. Неговата империја вреди повеќе од десетина милиони евра. 

Втор на листата е Срѓан Миловановиќ. Тој со години беше косопственик на Kopernikus technology, вториот кабловски оператор во Србија кој во 2018 година го купи Телеком Србија. Истата година презема 100 отсто во Антена група во Србија и Црна Гора. Во сопственост сега му се и Прва телевизија, Б92, Прва ТВ Црна Гора, Радио Плеј, шест кабловски канали, како и два портала Prva.rs  и B92.net. 

Владимир Лучиќ е трет, а Телеком Србија лани има рекорд. Таму е од 1997 година, односно од основањето, а лани имале приход од над милијарда евра, бројот на тв корисници е 1.2 милиони, додека на фиксна линија 1.1 милиони. Имаат инсталирано над 2.000 базни станици, а оптички интернет имаат повеќе од 1.25 милиони домаќинства. 

Сузана Васиљевиќ е на 4-то место. Таа скоро  деценија е соработник на српскиот претседател Александар Вучиќ. Иако е советник за медиуми, има поширок дијапазон на работи со кои се занимава. Во кабинетот на Вучиќ е од 2012 година, а претходно работела во кабинетот кај Воислав Коштуница. Била дел и од кабинетот на Ивиуца Дачиќ, но работела и во Србијашуми. Студирала новинарство и германистика во Берлин, а филмска и телевизиска камера во Белград. 

Драган Бујошевиќ е на 5-то место. Тој е директор на Радио телевизија Србија. Од 1976 до 1989 година беше во Политиката, а потоа до 1993 година е заменик на главниот уредник. Поминал низ повеќе медиуми, но иако во 2019 година наврши 65 години, мандатот во телевизијата му е продолжен. 

Целата листа можете да прочитате тука

Можеби ќе ве интересира

ШЕШЕЉ ЗА СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА: Таа ми е колешка по уставно право и исправно постапува

ШЕШЕЉ ЗА СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА: Таа ми е колешка по уставно право и исправно постапува

ЖРТВА НА ХУЛИГАНИ ВО БЕЛГРАД: Го претепале до смрт братот на потпретседателот на Владата на Босна и Херцеговина

ЖРТВА НА ХУЛИГАНИ ВО БЕЛГРАД: Го претепале до смрт братот на потпретседателот на Владата на Босна и Херцеговина

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

СЕГА Е ЛИВАДА, А ЌЕ НИКНЕ ФАБРИКА КОЈА ЌЕ ВРАБОТИ 800 ЛУЃЕ - Чачак станува еден од најголемите стопански центри во Србија

СЕГА Е ЛИВАДА, А ЌЕ НИКНЕ ФАБРИКА КОЈА ЌЕ ВРАБОТИ 800 ЛУЃЕ - Чачак станува еден од најголемите стопански центри во Србија

ВО ОПАТИЈА ПРОСЕЧНА ЦЕНА НА КВАДРАТ 5.140 ЕВРА, А ВО ПОРЕЧ 3.671 - еве, пак, во кои хрватски градови паѓаат цените на становите

ВО ОПАТИЈА ПРОСЕЧНА ЦЕНА НА КВАДРАТ 5.140 ЕВРА, А ВО ПОРЕЧ 3.671 - еве, пак, во кои хрватски градови паѓаат цените на становите

ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ - еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ - еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

ДРАМА НА ЛЕТОТ ЗА СПЛИТ: Млад маж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина, а потоа се заклучил во тоалетот

ДРАМА НА ЛЕТОТ ЗА СПЛИТ: Млад маж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина, а потоа се заклучил во тоалетот

КАКО СЕ СЛАВЕШЕ НЕКОГАШ ДЕНОТ НА МЛАДОСТА: Се славеше младоста, убавината, изградбата на социјализмот, достигнувањата на НОБ, а најмногу самиот Јосип Броз Тито

КАКО СЕ СЛАВЕШЕ НЕКОГАШ ДЕНОТ НА МЛАДОСТА: Се славеше младоста, убавината, изградбата на социјализмот, достигнувањата на НОБ, а најмногу самиот Јосип Броз Тито

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра