29 Март, 2023
0.0258

КОИ СЕ „ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ НЕДАВАЧИ“ НА КОСОВО - и што би правеле кога Србија би го решила тоа прашање

Објавено во: Балкан 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Со оглед на тоа што почна јавната подготовка за промена на политиката кон Косово, особено пред седницата на Националното собрание на таа тема, беше и очекувано претставниците на таа политика да се појават организирано во јавноста. Тие се плашат да не ја изгубат улогата во општествениот живот, бидејќи цели политички кариери се изградени на прашањето за нерешениот проблем на Косово - изјави за Данас психологот Жарко Кориќ.

Коментирајќи го неодамна претставениот Светосавски проглас за спас на Косово и Метохија, со кој се бара од надлежните државни органи „целосно и без одлагање да го отфрлат таканаречениот германско-француски план за Косово“, соговорникот на Данас вели дека „да беше не за таа тема, многу од нив воопшто не би знаеле што да кажат“.

– Косово за нив беше своевидно политичко „легитимирање“ – дека се вистински патриоти, борци за „народната кауза“, потомци на косовските херои, храбри и смели, засекогаш на „одбрана на татковината“. Еден ден некој ќе мора да направи анализа на тој посебен јазик, каде што тие претежно професионални „косовски недавачи“ секогаш ги користеа истите политички фрази, за постојано да имаат место во медиумите и буквално медиумски да го тероризираат секој што би се осмелил да излезе со рационален говор за Косово - објаснува Корач.

Кои се професионалните „косовски недавачи“ и што би направиле доколку Србија го реши проблемот? 

Да потсетиме, во споменатиот проглас потпишан од повеќе од 200 јавни личности и политичари, пишува дека „западниот ултиматум бара наше конечно откажување од Косово и Метохија“.

„Прогласот не го покренавме толку за одбрана, туку за спас на Косово и Метохија. Суштината на тој план е дека Србија треба да го признае т.н. Косово. Претседателот Александар Вучиќ засега само вербално се обврза да го прифати документот со кој Србија го признава таканареченото Косово“, изјави еден од потписниците на прогласот, професор на белградскиот Факултет за политички науки и претставник на Движењето за Одбрана на Косово, Часлав Копривица.

Тој оцени дека „од суштинско значење за опстанокот на Србија“ е властите да го отфрлат понудениот документ и додаде дека од денеска граѓаните ќе можат да го поддржат прогласот и онлајн.

Кој и зошто измисли потсмевни и бесмислени термини како „друг Србин“?

- Стигнавме до тој степен што пензионираниот генерал Лазаревиќ по излегувањето од затвор за военото злосторство извршено на Косово оди од телевизија на телевизија објаснувајќи дека „на Косово победивме“! „Косовските клеветници“ се релативно добро организирана група која природно се плаши дека со евентуално политичко решение на косовскиот проблем, ќе ги загубат своите политички синекури, универзитетски кариери и финансиери на нивните нејасни списанија - вели Жарко Кориќ.

Повеќе детали на Данас.рс

Можеби ќе ве интересира

Анализа на отпадни води утврди дека во Загреб помалку се конзумира кокаин

Анализа на отпадни води утврди дека во Загреб помалку се конзумира кокаин

ВИДЕО: ПЕНЗИОНЕРИ СЕ ТЕПАА ЗА ЌЕБАПИ ВО СУПЕРМАРКЕТ: Една баба легна да го брани фрижидерот, морало да интервенира обезбедувањето!

ВИДЕО: ПЕНЗИОНЕРИ СЕ ТЕПАА ЗА ЌЕБАПИ ВО СУПЕРМАРКЕТ: Една баба легна да го брани фрижидерот, морало да интервенира обезбедувањето!

МОНСТРУМОТ УРОШ ТРИ ДЕНА СЕ КРИЕЛ КАЈ ПРИЈАТЕЛ: Еве како е уапсен таткото на „детето од када“

МОНСТРУМОТ УРОШ ТРИ ДЕНА СЕ КРИЕЛ КАЈ ПРИЈАТЕЛ: Еве како е уапсен таткото на „детето од када“

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

ХАОС НА ЦРНОГОРСКА ТЕЛЕВИЗИЈА - гостинот викаше дека Ѓукановиќ мора да победи, па потоа ги вреѓаше сите во студиото

ХАОС НА ЦРНОГОРСКА ТЕЛЕВИЗИЈА - гостинот викаше дека Ѓукановиќ мора да победи, па потоа ги вреѓаше сите во студиото

БРЗА ЖЕЛЕЗНИЦА НИЗ РЕГИОНОТ: Покана ќе добие и Македонија!

БРЗА ЖЕЛЕЗНИЦА НИЗ РЕГИОНОТ: Покана ќе добие и Македонија!

ЕВЕ КАКВИ ИЗМАМИ ПРАВАТ ПРОДАВАЧИТЕ НА ДРВА: Крадат на кубикажа, граѓаните купуваат воздух!

ЕВЕ КАКВИ ИЗМАМИ ПРАВАТ ПРОДАВАЧИТЕ НА ДРВА: Крадат на кубикажа, граѓаните купуваат воздух!

ЦЕЛА БУГАРИЈА НА НОЗЕ: Фрчат дојави за бомби од сите страни,на само пет дена пред избори

ЦЕЛА БУГАРИЈА НА НОЗЕ: Фрчат дојави за бомби од сите страни,на само пет дена пред избори

КРОАЦИЈА ЕРЛАЈНС ВОВЕДУВА НОВА ПОНУДА ВО СИТЕ СВОИ АВИОНИ - еве за каква новина се работи

КРОАЦИЈА ЕРЛАЈНС ВОВЕДУВА НОВА ПОНУДА ВО СИТЕ СВОИ АВИОНИ - еве за каква новина се работи