18 Февруари, 2020
0.0200

КОМПЛИЦИРАНА СИТУАЦИЈА: „Рекет“ останува камен на сопнување за новиот закон за ЈО

Објавено во: Македонија 12 Септември, 2019

Ништо не бидна од договорот на двајцата опоненти Заев и Мицкоски.

Состанокот на кој требаше да се усогласи новиот Закон за јавно обвинителство и идниот статус на СЈО заврши безуспешно.

Не успеаа да најдат решение за клучните разидувања околу СЈО и Законот за ЈО.

Лидерот на опозицијата го обвини премиерот Заев дека неговиот план бил да не се постигне договор.

-Тој сака контрола на обвинителствата, а тоа го бара за да не одговара за аферата „Рекет“. Ете,затоа, немаме договор“ - изјави Мицкоски . 

Премиерот Заев пак изјави дека тој мисли дека Рекет води директно до лидерот на ВМРО ДПМНЕ.

Власта и опозицијата веќе подолго време се обидуваат да се договорат за новиот Закон за јавно обвинителство, со кој би требало да се разреши и идниот статус на СЈО, формирано во 2015 година за процесуирање на прислушуваните разговори од времето на владеењето на Никола Груевски.

„СДСМ си го бранеше сопствениот криминал, ВМРО си го бранеше сопствениот и - не се договорија. Некој е зачуден поради тоа?

Мора промена на изборниот законик, да се отстрани дискриминацијата на граѓанските листи во однос на партиите, и да се направи обид да се разбие 30-годишната клептократија на СДСМ-ДПМНЕ“, напиша Здравко Савески на Фејсбук коментирајќи ја лидерската средба.

Ситуацијата се искомплицира кога италијанскиот весник Ла Верита објави „бомби“ за аферата Рекет за изнуда на пари, во која сега е осомничена и притворена и шефицата на СЈО Катица Јанева.

Опозицијата ја обвинува власта дека го одолговлекува случајот Рекет токму поради вмешаноста на функционери од СДСМ , додека власта смета дека тој случај е доказ за владеење на правото во земјава и дека никој не е над законите.

Имено, вчера Катица Јанева се спаси од разрешување.  Од опозициските пратеници на седница на Собранието поднесена била предлог точка за разрешување на Јанева. Сепак, овој предлог не поминал со 58 гласови против од страна на владејачкото мнозинство.

Можеби ќе ве интересира

КОЈ КУПИ, КУПИ - новиот данок го „стопи“ увозот на половни автомобили

КОЈ КУПИ, КУПИ - новиот данок го „стопи“ увозот на половни автомобили

Талат Џафери: Никола Тодоров ми се јави да праша каде е Зијадин Села

Талат Џафери: Никола Тодоров ми се јави да праша каде е Зијадин Села

Николоски: Да бидат објавени тонски записи за „Рекет“ во судот

Николоски: Да бидат објавени тонски записи за „Рекет“ во судот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Tajни агенти го снимале Боки 13, Заев маршираше за правда

ФОКУС НА ДЕНОТ: Tajни агенти го снимале Боки 13, Заев маршираше за правда

Заев: Нашиот народ е желен за брза правда

Заев: Нашиот народ е желен за брза правда

Неколку лица се заканувале на вработените на скопска клиника

Неколку лица се заканувале на вработените на скопска клиника

ЕДЕН МЕСЕЦ КАКО ЈА НЕМА - мистеријата продолжува, по Марија уште се трага

ЕДЕН МЕСЕЦ КАКО ЈА НЕМА - мистеријата продолжува, по Марија уште се трага

120.000 евра народни пари за џез и за музика од светот: Министерството за култура ја објави годишната програма

120.000 евра народни пари за џез и за музика од светот: Министерството за култура ја објави годишната програма

Анкета на Рејтинг - 32 на 27: Заев би бил подобар премиер од Мицкоски

Анкета на Рејтинг - 32 на 27: Заев би бил подобар премиер од Мицкоски