20 Јануари, 2021
0.0210

Короната го „покоси“ свештенството на СПЦ: досега однесе пет животи

Објавено во: Балкан 22 Ноември, 2020

Коронавирусот прави пустош во Србија и регионот, болниците се полни, здравствените работници остануваат без енергија, бројот на нови пациенти драстично се зголемува секој ден, а од ова не е поштедена ниту Српската православна црква. Од почетокот на епидемијата, колку што е засега позтано, починаа вкупно пет свештеници, пишува Нова.рс.

Речиси на самиот почеток на епидемијата, пристигна веста за првата смрт кај свештенството. Епископот Ваљевски, Милутин, почина на 79-годишна возраст, на 30 март 2020 година, како резултат на вирусот ковид 19. Владиката Милутин почина два часа по полноќ, во болницата „Драгиша Мишовиќ“ во Белград, каде што беше на лекување. Владиката Милутин беше востоличен како епископ на обновената Валевска епархија во септември 2006 година.

Следуваше нов удар во октомври. Малку работи ја погодија јавноста неодамна како веста за смртта на патријархот Иринеј, но и митрополитот Амфилохије еден месец порано. За помалку од еден месец, короната однесе животи на двајца, кај верниците омилени свештеници.

Митрополитот Амфилохије, кој застана на чело на литургијата во Црна Гора и кој е заслужен за падот на Мило Ѓукановиќ, почина на 30 октомври 2020 година, во Клиничкиот центар на Црна Гора. На митрополитот Амфилохије му беше дијагностициран коронавирус на 6 октомври, кога беше примен во Клиничкиот центар на Црна Гора. Иако митрополитот беше негативен за Ковид-19 една недела, а пневмонијата му се повлече, неговата здравствена состојба одеднаш се влоши, а тој исто така беше поврзан со апарати за дишење. Влошувањето на здравствената состојба на митрополитот Амфилохије се должеше, лаички, на појавата на воздух во градите што му го притискаше срцето. Тој не ја издржа оваа борба.

Српскиот патријарх Иринеј присуствуваше на погребот на митрополитот Амфилохије на 1 ноември. Само три дена подоцна, инфекцијата била дијагностицирана кај поглаварот на Српската православна црква. Патријархот Иринеј отиде на лекување во воената болница Карабурма од 5 ноември. Официјалната вест за неговата смрт пристигна на 20 ноември во раните утрински часови.

Само еден ден подоцна, на 21 ноември, пристигна веста за смртта на поранешниот бискуп во Рашка и Призрен, Артемије. Оваа информација ја објави претседателот на Европското движење на Србите од Косово, Рада Трајковиќ. Иако е свештеник, владиката Артемије не може да се смета за член на Српската православна црква, бидејќи во поновата историја на Српската православна црква, тој е единствениот разрешен и чиј чин е одземен.

На истиот ден, на 21 октомври, монахињата Нина почина во Пеќската патријаршија, а директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, испрати сочувство до игуманијата на Пеќската патријаршија, мајката Харитина и сестринството.

Извор и фото: Нова.рс

Можеби ќе ве интересира

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Кинеската вакцина е најбезбедна, епидемијата ќе помине побрзо од она што мисли 99 отсто од населението

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Кинеската вакцина е најбезбедна, епидемијата ќе помине побрзо од она што мисли 99 отсто од населението

Биле уплашени, а Алексиќ им викал на цел глас: По обвинувањата за силување, притвор за српскиот актер

Биле уплашени, а Алексиќ им викал на цел глас: По обвинувањата за силување, притвор за српскиот актер

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНАА НОВИ ДОЗИ ОД ФАЈЗЕР: Досега се пријавени 19 реакции од вакцината на Модерна

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНАА НОВИ ДОЗИ ОД ФАЈЗЕР: Досега се пријавени 19 реакции од вакцината на Модерна

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ШЕФ НА ПОДРАВКА - Пленковиќ веќе разговарал со четворица кандидати

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ШЕФ НА ПОДРАВКА - Пленковиќ веќе разговарал со четворица кандидати

(ФОТО) Се појави првата фотографија на Чеда Јовановиќ од болничкиот кревет, еве како изгледа откако најтешкото помина

(ФОТО) Се појави првата фотографија на Чеда Јовановиќ од болничкиот кревет, еве како изгледа откако најтешкото помина

ПО ДВА И ПОЛ МЕСЕЦИ ПОСЕБНИ МЕРКИ - продавниците во Грција се отвораат, ќе работат и козметичките салони

ПО ДВА И ПОЛ МЕСЕЦИ ПОСЕБНИ МЕРКИ - продавниците во Грција се отвораат, ќе работат и козметичките салони